9 червня в Хмельницькому відбувся форум «Всеукраїнський діалог-2023: Громади – ветеранам». Захід присвячено розробці ефективних програм реабілітації та реінтеграції у мирне життя захисників України, оптимізації системи надання послуг та навчанню фахівців з реінтеграції. Подія об’єднала представників влади усіх рівнів, народних депутатів, лідерів ветеранських та волонтерських організацій з усіх регіонів України та воїнів, що брали участь в онлайн форматі навіть із зони бойових дій. Цей форум є другим із серії заходів. Перший Всеукраїнський діалог відбувся у жовтні 2021 року в Маріуполі.
Міжнародний фонд “Відродження” підтримав форум спільно з Європейським Союзом, у рамках проєкту “Європейське Відродження України”.
“Ветеранські рухи розвиваються не у вакуумі, а на основі реальних спільнот людей, які обʼєднуються в громадах, – людей небайдужих, які відчувають свою причетність до країни в цілому і до конкретних територій, – заявивив під час форуму Олександр Сушко, виконавчий директор Фонду. – Це дає нам надію, що розвиток громад під час війни, а особливо після перемоги, буде осмисленим і системним. І буде спиратися на постійний громадський активізм”.
Фонд “Відродження” підтримує розвиток ветеранських спільнот вже не перший рік. Від початку повномасштабного вторгнення ця підтримка виокремилась у цикл конкурсів “Тримаймо стрій”, які Фонд проводив спільно з Європейським Союзом. Крім цього у Фонді діє окрема тематична програма – “Громадянська стійкість”, яка з-поміж своїх пріоритетів має розвиток згуртованості в громадах і підтримку ветеранських спільнот.
Головна мета цього заходу – це актуалізація ефективних ветеранських політик для місцевої влади на прикладі конкретних проектів. Кількість осіб, які беруть участь у активних бойових діях за оцінками експертів, вже сягає більше 1,5 мільйони чоловіків та жінок. З кожним днем все більш актуальними стають питання готовності українського суспільства та українських громад до реадаптації та реінтеграції учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, надання їм якісних та ефективних послуг, в тому числі фізичної та психологічної реабілітації. Головна мета такої діяльності – максимальне відновлення функціональності Захисників та Захисниць.
“Ми безумовно справимось із цим завданням – надамо воїнам-захисникам усі необхідні можливості та інструменти, аби вони почувалися на 100% комфортно та спокійно в нових, мирних реаліях життя. Зокрема, це буде реалізовано і завдяки безмежній вдячності, яку вони точно відчують від населення, що впродовж війни захищають Збройні Сили України,” – звертаючись до присутніх на заході, наголосив Володимир Юр’єв, заступник начальника Хмельницької ОВА.
Під час заходу спікери зосередилися на обговоренні трьох найбільш актуальних завданнях, зокрема модернізації інструментів соціальної реінтеграції ветеранів, розбудові реабілітаційних спроможностей в регіонах та співпраці з роботодавцями в контексті підготовки робочого місця ветерана та вшанування пам’яті полеглих працівників.
Результатом обговорення має стати подальша ефективна локалізація та масштабування успішних кейсів, які впродовж діалогу презентували представники благодійних та міжнародних організацій, в тому числі діяльність яких напряму пов’язана із ветеранами російсько-Української війни.
Також впродовж заходу для учасників діяли презентаційні стійки, на яких можна було оглянути можливості сучасного протезування в Україні.