Громадськість Волині пропонує виробити механізм відкликання виборних посадовців

У Луцьку відбувся другий захід із серії мініреферендумів (громадських обговорень у форматі “Town Hall Meeting”) щодо проблем міста та місцевої демократії

10 липня в Луцьку відбувся другий захід із серії мініреферендумів (громадських обговорень у форматі “Town Hall Meeting”) щодо проблем міста та місцевої демократії. Захід провели Лабораторія законодавчих ініціатив і Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу спільно з Волинським інститутом економіки та менеджменту за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”, “Pact Inc.” і Фонду Східна Європа.

У мініреферендумі взяли участь як звичайні мешканці різних вікових і соціальних груп, так і місцеві політики різних рівнів, представники політичних партій і неурядових організацій. Влада та громадськість Луцька й Волинської області на рівних умовах висловлювали свої позиції щодо можливості усунення з посад мерів і депутатів через місцеві референдуми, а також дискутували про необхідність розширення луцької мережі дошкільних навчальних закладів (ДНЗ).

Перше питання мініреферендуму стосувалося проблеми вироблення дієвого механізму місцевого референдуму й було сформульовано так: “Чи підтримуєте ви законодавче положення про те, що сільського, селищного чи міського голову, депутата місцевої ради можна усунути з посади в порядку проведення місцевого референдуму, якщо він (вона) не виконує своїх передвиборчих обіцянок?” Серед обговорюваних варіантів були як “Не підтримую такої можливості взагалі”, так і “Підтримую за умови, що минуло половина й більше строку повноважень виборної особи”, але найбільше голосів здобув “сценарій”, який уможливлює усунення місцевих політиків із посад у разі порушень або неналежного виконання обов`язків (без прив`язки до часу перебування на посаді).

Результати “Town Hall Meeting” у Луцьку буде передано в парламентський Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, який наразі працює над удосконаленням законопроекту про місцевий референдум №7082.

Інше питання луцького мініреферендуму стосувалося інфраструктурних проблем, а саме нестачі ДНЗ: “Чи вважаєте ви за необхідне розширити мережу дошкільних навчальних закладів (дитячих садків) у місті Луцьку?” У цій дискусії голоси учасників розділилися приблизно порівну між варіантами (1) розширення мережі ДНЗ за рахунок побудови нових приміщень і (2) розширення мережі через повернення низки будівель, які використовують для інших цілей, проте раніше працювали як дитсадки.

Результати цього мініреферендуму буде передано в Луцьку міську раду для подальшого громадського обговорення.

“Town Hall Meeting” – технологія публічних дискусій, яку широко використовують у США й деяких інших країнах (зокрема у Вірменії). Суть такого мініреферендуму – обговорення кількох сценаріїв вирішення певної проблеми з одночасним виведенням ключових позицій на інтерактивний екран. Кожен учасник має право висловитися незалежно від свого статусу: експерти, політики, представники органів місцевого самоврядування, громадські діячі, журналісти й інші категорії громадян можуть брати участь в обговоренні на рівних засадах. Після обговорення всі голосують за визначення найкращого способу (“сценарію”) вирішення проблеми.

Перший захід із серії мініреферендумів “Town Hall Meeting” відбувся 5 липня в Херсоні, а вперше в Україні таку технологію було застосовано в Києві восени минулого року.

Фото

Лабораторія законодавчих ініціатив
(044) 531 37 68
info@laboratory.kіev.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: