Громадськість, влада та правоохоронці Білої Церкви спільно протидіятимуть домашньому насильству

За словами фахівців, протидія домашньому насильству потребує комплексного підходу

Протидія домашньому насильству потребує комплексного підходу. Про це 25 січня заявили учасники круглого столу в місті Біла Церква, який провела Білоцерківська міська громадська організація “Правова єдність” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Ольга Настіна, керівник Центру правової інформації та консультацій, презентувала проект “Посилення правових можливостей жінок, які зазнали насильства в сім’ї”. Він передбачає надання безкоштовної фахової правової та психологічної допомоги жертвам домашнього насильства, проведення навчальних тренінгів для дільничних міліції та представників соціальних служб, розробку й поширення тематичної друкованої продукції.

Начальник служби у справах дітей Білоцерківської міської ради Валентина Кисельова розповіла, що на обліку служби у 2012 році перебувало 300 дітей із сімей, де вчиняли насильство. На її думку, насильство потрібно виявляти на ранніх стадіях. Для цього слід залучати батьків, організовувати для них освітні заходи – семінари, лекції, бесіди.

Валентина Степашкіна, заступник начальника відділу у справах сім’ї та молоді Білоцерківської міської ради, звернула увагу, що за 2012 рік надійшло 947 звернень про випадки насильства, що на 213 більше, ніж 2011 року. На проходження корекційних програм дільничні спрямували 26 осіб, але надійшли до Центру соціальних служб лише 10. На думку посадовця, варто розробити й поширити серед сімей тематичну друковану продукцію, провести профілактичну роботу не лише з кривдником, а й з родинами.

Світлана Балабуха, заступник директора Центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді Білоцерківської міської ради, зазначила, що у випадках застосування насильства в сім’ях потрібна фахова юридична консультація. За її словами, коли надходить звернення чи повідомлення про випадки насильства, його розглядають на засіданні дорадчого органу для прийняття рішення щодо взяття сім’ї під супровід. Це потребує часу, і часто бюрократичність процесу не дає змоги надати належну допомогу жертві насильства. Тому, на думку Світлани Балабухи, потрібно розвивати спеціалізовані соціальні послуги з тим, щоб надавати їх вчасно.

Олег Микитюк, заступник начальника відділу дільничних інспекторів міліції Білоцерківського МВ ГУМВС України в Київській області, наголосив, що у зв’язку з останніми змінами в законодавстві в міліції сьогодні “зв’язані руки” в боротьбі проти насильства. Раніше міліція могла кривдника тримати в камерах СІЗО до суду, сьогодні можна затримувати лише до 3 годин. Він поінформував, що за 2012 рік було 97 випадків адмінарешту кривдників, одначе цей захід не є ефективним.

Олександр Парадній, представник Білоцерківського МВ ГУМВС України в Київській області, нагадав, що сьогодні дільничні інспектори в суді доводять, чи було вчинено насильство в конкретних випадках, тому саме їм найбільше доводиться працювати з кривдником. Дільничний, коли виявляє випадки насильства, відразу направляє кривдника на корекційну програму, одначе примусове лікування, наприклад, від алкогольної залежності можливе лише за рішенням суду.

Олександр Шевченко, представник Білоцерківського МВ ГУМВС України в Київській області, наголосив, що за вчинення адмінпорушення – насильства над жінкою – міліція не має права примусово відправляти кривдника на обстеження. Вона може лише винести офіційне застереження чи застосувати санкцію за таке правопорушення – штраф від 51 до 118 грн. чи арешт до 5 діб.

Присутні дійшли згоди, що доречно провести відповідні навчальні тренінги з дільничними міліції та працівниками соціальних служб, об’єднати зусилля для інспектування сімей, де чинять насильство, здійснювати спільні виїзди на виклики про застосування насильства, спільно проводити профілактичну роботу з кривдником за місцем проживання сім’ї.

Наразі правоохоронні органи в місті проводять цільову профілактичну спецоперацію “Побут”, щоб виявити осіб, які вчиняють насильство. Присутні домовилися провести спільну робочу зустріч після закінчення операції, щоб виробити дієві методи співпраці.

Контакти:
Білоцерківська міська громадська організація “Правова єдність”
Ольга Настіна
050 35 75 403

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: