Громадськість Полтавщини не має доступу до генпланів міст

Експерти стверджують, що генеральні плани міст Полтавщини недоступні для громадськості

Генеральні плани міст Полтавщини недоступні для громадськості. Про це заявили експерти Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ), які 15 червня представили в Полтаві результати моніторингового дослідження доступності для громадян генеральних планів міст України. Дослідження було проведено в межах проекту “Через доступ до генпланів – до містобудування без корупції” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Генплани Полтави, Миргорода, Кременчука й Комсомольська перебувають під грифом “Для службового користування”. Експерти підкреслили, що застосування цього грифу є незаконним і суперечить Конституції України. За їхніми словами, гриф обмежує право громадян на доступ до інформації, яке, згідно з Основним Законом, може бути обмежено лише законами, тоді як використання цього грифу регулює постанова Кабінету Міністрів України, що є підзаконним актом. Крім цього, генеральні плани містять екологічну інформацію. Згідно зі статтею 50 Конституції, така інформація ніким не може бути засекречена.

Лубенська міська рада не задовольнила запиту СЦГІ щодо надання генплану. У листі-відповіді зазначено: “Місто не надавало згоди на участь у проекті “Через доступ до генпланів – до містобудування без корупції”, а тому вважаємо, що Ваш запит є необґрунтованим і не підлягає задоволенню”.

Голова центру Володимир Щербаченко зауважив: “Чиновники протиправно приховують від громадян суспільно значущу інформацію про їхні міста, прикриваючись грифами “ДСК” і “Таємно”. “Ми вимагаємо від Кабінету Міністрів України провести широкі публічні обговорення цього питання. Результати цих консультацій Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ має взяти до уваги при перегляді свого рішення щодо того, доступ до яких видів інформації генеральних планів міст необхідно обмежити”, – додав експерт.

На зустрічі було запропоновано такий метод контролю, як громадські експертизи правомірності будівництва об’єктів, що викликають невдоволення громадськості.

Представники громадської ради при Полтавському міськвиконкомі запланували провести найближчим часом круглий стіл, на якому буде розроблено чіткий план контролю громадськості за рішеннями міської ради у сфері планування міста.

Генеральний план населеного пункту є найважливішим документом у сфері містобудування, який затверджують органи місцевого самоврядування та який визначає розвиток міста на найближчі 15-20 років.

Контакти: Східноукраїнський центр громадських ініціатив, Володимир Щербаченко, 067 640 94 40, planmista@gmail.com

***

Програма “Верховенство права” підтримує організації громадянського суспільства, діяльність яких спрямовано на захист прав людини й основоположних свобод, а також сприяє підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: