Громадськість підтримує узаконення порядку проведення загальних зборів громадян

Протягом квітня в Україні відбулися чотири регіональні круглі столи з обговорення проекту Закону України "Про загальні збори членів територіальної громади за місцем проживання". Вони пройшли в містах Кіровограді, Донецьку, Одесі та Львові.

Організатором заходів виступила Всеукраїнська громадська організація “Асоціація сприяння самоорганізації населення” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” спільно з Творчим об’єднанням “Технології оптимального розвитку особистості” (м. Кіровоград), Центром політологічних досліджень (м. Донецьк) та ЛГО “Центр досліджень місцевого самоврядування” (м. Львів).

У засіданнях круглих столів взяли участь провідні лідери громадських організацій, органів самоорганізації населення, науковці, представники органів місцевого самоврядування, журналісти з 18 регіонів України.

Загальні збори – одна з найстаріших форм прямої демократії, що дозволяє жителям мікрогромад впливати на рішення місцевих проблем, які стосуються побутових, комунальних питань, діяльності ОСН та ін. Проте, рішення загальних зборів у багатьох випадках не несуть ніякої юридичної сили через те, що порядок їхнього проведення не регулюється окремим законом.

Більшість українських міст, сіл та селищ не мають ні місцевих положень про загальні збори членів територіальної громади, ні статуту територіальної громади, який би регулював такий порядок. Такі акти прийняті лише в небагатьох крупних містах, хоча і вони часто відповідають інтересам органів місцевого самоврядування, а не громадськості. В той же час “Положення про загальні збори громадян за місцем проживання”, прийняте Верховною Радою України ще в 1993 році, безнадійно застаріло.

Виникає проблема із реалізацією прав громадян. Це ставить під загрозу існування органів самоорганізації населення, оскільки нечіткість

формулювань про порядок проведення загальних зборів вже породжує протести прокуратури, судові процеси. Як наслідок – неефективне управління, загострення соціальних конфліктів.

Про це розповіли модератори круглих столів – директор програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження” Олексій Орловський, заступник голови Всеукраїнської Асоціації сприяння самоорганізації населення Андрій Крупник та експерт Асоціації Наталія Мішина.

Учасники круглих столів прийшли до висновку, що прийняття законопроекту “Про загальні збори членів територіальної громади за місцем проживання”, розробленого Асоціацією, повинне вирішити проблему.

Окрім положень законопроекту учасники обговорили практичні питання в сфері розвитку участі населення в управлінні місцевим розвитком, поділилися цікавим досвідом. Всі круглі столи пройшли досить жваво та конструктивно, ідея прийняття такого закону знайшла широку підтримку, і в той же час експерти отримали багато цінних зауважень та пропозицій для удосконалення законопроекту.

Джерело: Громадський простiр

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: