Громадськість недостатньо залучено до прийняття рішень у сфері охорони здоров’я

У Києві відбувся семінар-тренінг “Механізми громадського контролю в системі охорони здоров'я: європейська модель громадського аудиту дотримання прав пацієнтів”

15 листопада в Києві відбувся семінар-тренінг “Механізми громадського контролю в системі охорони здоров’я: європейська модель громадського аудиту дотримання прав пацієнтів”. Захід провели Південний Український центр із прав громадян в охороні здоров’я та Лікарська асоціація Миколаївського регіону спільно з Українським інститутом стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я України та “Active Citizenship Network” (Італія) за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, в Україні бракує систематизованої та всебічної інформації стосовно сучасних стандартів у сфері дотримання прав пацієнтів, а також розроблених на цій основі індикаторів і методології оцінки роботи системи охорони здоров’я й окремих її суб’єктів.

Фахівці підкреслюють, що вплив суспільства на діяльність системи охорони здоров’я нині не можна вважати достатнім. За їхніми словами, більшість рішень у сфері організації медичної допомоги населенню ґрунтуються на централізованих засадах управління системою й поки не відповідають не лише міжнародним нормам, а й основним національним.

Експерти нагадують, що, згідно з законом “Основи законодавства України про охорону здоров’я”, при органах і закладах охорони здоров’я може бути створено громадські консультативні чи наглядові ради, які сприятимуть їхній діяльності та забезпечуватимуть інформування населення та громадський контроль в галузі охорони здоров’я.

За словами фахівців, закон ухвалено понад 15 років тому й уже давно варто задуматися про те, чому згадану норму практично ігнорують у системі охорони здоров’я, скільки рекомендованих законом громадських, консультативних або наглядових рад створено та працює, як цьому сприяють органи й установи охорони здоров’я, як вони реалізують права громадян на участь в управлінні охороною здоров’я, не кажучи вже про проведення громадських експертиз.

Експерти підкреслюють, що передусім це ознака слабкості самої системи, яка ігнорує, а можливо, і просто боїться своїх громадян. Іншою ознакою є те, що громадяни самі слабко цікавляться й беруть участь у її роботі.

У Європі громадянський аудит визначено як практичні спостереження та дослідження, які здійснюють громадяни для того, щоб відстоювати свої погляди з використанням визнаних методів, результатом чого є підготовка важливих рішень для захисту громадянських прав і покращення якості життя.

Одним із найвідоміших європейських документів, який удосконалив стандарти дотримання прав громадян в охороні здоров’я, є Європейська Хартія прав пацієнтів 2002 року. Зараз документ розглядає Європейський Парламент для ухвалення його як нормативного акту Європейського Союзу на додаток до Хартії Європейського Союзу з прав людини 2000 року.

Після підготовки Європейської Хартії прав пацієнтів, було розроблено методологію “Моніторинг дотримання Європейської Хартії прав пацієнтів”, спрямовану на збирання інформації про права пацієнтів у країнах ЄС. На цій основі, завдяки зусиллям Мережі Активної Громадянськості (ACN), Європейського громадського руху “Cittadinanzattiva” і Трибуналу з прав пацієнтів і організацій громадянського суспільства з 14 країн ЄС, було вдосконалено методологію громадянського аудиту в охороні здоров’я. В Італії та Великій Британії громадянський аудит визнано офіційною методикою оцінки медичних послуг.

Лікарська асоціація Миколаївського регіону
(0512) 369 107
lamradmin@ukrpost.ua

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: