Громадськість Києва не має змоги контролювати міський бюджет

Експерти Фундації “Відкрите суспільство” констатують, що міський бюджет Києва недостатньо прозорий для громадськості

Міський бюджет Києва недостатньо прозорий для громадськості. Такого висновку дійшли експерти Фундації “Відкрите суспільство”, яка з жовтня 2010 року до квітня 2011 року реалізовувала проект “Громадський моніторинг актів Київської міської ради та Київської міської державної адміністрації, які впливають на обсяги дохідної та видаткової частин бюджету Києва – 2010, його виконання та публічне звітування” за підтримки програми “Посилення впливу громадянського суспільства” Міжнародного фонду “Відродження”.

За підсумками моніторингу експерти оприлюднили такі висновки:

• Нині в Києві склалася парадоксальна ситуація: ефективність і результативність виконання місцевих бюджетів практично ніхто не контролює. Тільки Державна казначейська служба здійснює попередній контроль законності видатків місцевих бюджетів. Територіальні громади мають обмаль інформації про ефективність використання їхніх коштів. Поліпшити ситуацію можна тільки через запровадження обов`язкового аудиту місцевих бюджетів.

• Мешканці міста, представники громади та платники податків практично не беруть участі в обговоренні доходів і видатків міського бюджету.

• Під час економічної кризи негативним чинником є відсутність чітких критеріїв результативності, що дозволили б чітко оцінити формування доходів і видатків бюджету.

• При наявній системі формування виконавчої та представницької влади на місцевому рівні, за відсутності реального контролю громади за використанням бюджетних коштів можливості для покращення якості бюджетного процесу мінімальні й залежать від особистісних рис голови КМДА. Це створює надзвичайно високі ризики для міста.

На думку експертів Фундації, слід ужити таких заходів:
– органи місцевої влади та місцевого самоврядування мають орієнтуватися насамперед на якість наданих послуг;
– критерії оцінки послуг слід відображати в місцевих бюджетах;
– посилити участь громадян у процесі обговорення та прийняття важливих бюджетних рішень, що стимулюватиме владу відстоювати інтереси своїх територіальних громад;
– законодавчо обмежити обсяги відрахувань із бюджету Києва до Державного бюджету України;
– законодавчо встановити, що без звіту про виконання бюджету міська рада не має права розглядати та приймати бюджету на наступний рік;
– запровадити податок на нерухомість, що буде сприяти як поповненню міського бюджету, так і стимулюватиме інтерес киян до проблем формування та управління міською скарбницею;
– ініціювати проведення аудиту бюджету міста Києва та внести зміни в законодавство і Конституцію, щоб надати Рахунковій палаті право проводити аудит місцевих бюджетів;
– повернути громадянам Києва право обирати голову виконавчої влади в столиці.

З моніторингом можна ознайомитися тут.

Контакти: Фундація “Відкрите суспільство”, (044) 223 92 54, info@osf.kiev.ua

***

Мета програми “Посилення впливу громадянського суспільства” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисту та лобіюванню спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: