Громадські експерти обговорювали кризову ситуацію з державними закупівлями

Ситуація з державними закупівлями потребує термінової уваги, оскільки провал закупівель в соціально важливих сферах (освіті та медицині) може викликати хвилювання в країні.

Ситуація з державними закупівлями потребує термінової  уваги, оскільки провал закупівель в соціально важливих сферах (освіті та медицині) може викликати хвилювання в країні.

Про це заявили учасники круглого столу на тему «Виклики з реформування державних закупівель перед новим парламентом», який 22 грудня 2014 р. у Києві провели  Центр політико-правових реформ та Центр політичних студій та аналітики за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду.

На це Надія Добрянська, експерт Центру політико-правових реформ, зазначила, що замовники як представники публічної влади повинні самостійно отримувати дані про постачальників з відомчих реєстрів (МВС, Мін’юсту, Державної фіскальної служби) в електронному вигляді.

На її думку, постачальники та учасники торгів зараз слугують кур’єрами між державними відомствами – власниками реєстрів та замовниками державних закупівель. А на отримання довідок вони втрачають час та гроші, які могли б більш продуктивно використати в бізнесі.

Експерт Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський презентував дослідження, проведене в рамках проектів Міжнародного фонду «Відродження» про критичну ситуацію з медичними закупівлями в регіонах в України. За результатами дослідження, в окремих регіонах від третини до половини всіх державних медичних закупівель провалюються з бюрократичних чи інших причин. Це призводить до того, що пацієнти лікарень залишаються без необхідних препаратів: від знеболювального до ліків для онкохворих.

Гліб Канєвський особливо підкреслив важливість вчасних медичних закупівель у прифронтових регіонах, наприклад, у Запорізькій та Херсонській областях, де проживає багато вимушених переселенців з Криму та Донбасу.

Наталія Шимко, начальник відділу аналізу державних закупівель та державного замовлення Департаменту державних закупівель та державного замовлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, запропонувала як один зі способів вирішення цієї проблеми – проведення рамкових закупівель на декілька років на медичні товари об’єднаними групами замовників – бюджетних установ. Це дозволить частково вирішити проблему браку фінансування в окремих замовників, а постачальникам дасть час на виробництво та поставку медичних засобів.

Андрій Любич розповів про досвід країн Вишеградської групи з державних закупівель. Його доповідь базувалася на дослідженні, проведеному в межах проекту «Реформа публічної адміністрації в Вишеградських країнах: уроки для України та Білорусі» за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду.

Наталія Шимко також презентувала основні положення законопроекту, розробленого Міністерством. На її думку, є три ключові напрямками реформування державних закупівель: 1) запровадження відкритих електроних торгів, 2) виконання короткострокових зобов’язань; узгодити закони України з відповідними Директивами ЄС, відповідно до Угоди про Асоціацію з ЄС, 3) точкові зміни в закони для спрощення доступу постачальників до закупівель та полегшення роботи замовників.

Наталія Шимко закликала громадських експертів брати активну участь в обговоренні законопроекту, особливо після внесення його до парламенту, щоб зберегти його позитивні новації та не допустити спотворень.

За матеріалами ЦПСА

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: