Говорити про здоров’я людською мовою: місія і задачі нової фундації «Здорові рішення для відкритого суспільства»

Олександра Оберенко

На початку цього року наш Фонд презентував свою нову структуру. Більшість програм, які добре відомі нашим грантерам і партнерам, продовжуватимуть роботу з розбудови відкритого суспільства України, в межах Фонду. Втім, одна з них відтепер працюватиме як окрема, незалежна і самодостатня фундація. 

Мова йде про програму «Громадське здоровʼя», яка протягом багатьох років сприяла формуванню економічно ефективної та недискримінаційної системи охорони здоров’я, прозорому й раціональному використанню бюджетних коштів, забезпеченню рівного доступу громадян до життєво необхідних лікарських засобів і відповідного лікування. Програма займалася розвитком доступної паліативної допомоги та просуванням права на здоров’я в місцях несвободи. 

Цей великий і важливий напрямок роботи відтепер частково втілений у новій фундації «Здорові рішення для відкритого суспільства». 5 квітня відбулась перша публічна презентація фундації, і нам випала честь бути запрошеними на її «день народження».

«Програма «Громадське здоров’я», з якої «проросла» фундація, завжди була однією з найпотужніших у «Відродженні». Тому, по щирості, мені шкода її відпускати, – говорить виконавчий директор фонду «Відродження» Олександр Сушко, – Але постання з програми окремої інституції для мене є свідченням правильності багаторічної візії Open Society Foundations щодо того, що варто підтримати по-справжньому важливі ідеї – і з них може постати те, що буде змінювати суспільство.».

Засновники

Фундація «Здорові рішення» була заснована наприкінці 2022 року як дочірній проєкт Фонду «Відродження» і є продовженням роботи програми «Громадське здоров’я». Втім, вона є самостійним фондом зі своєю стратегією, пріоритетами, командою, наглядовою радою, програмою та можливістю субґрантування. 

Її засновники –  Міжнародний фонд «Відродження», Вікторія Тимошевська та Тетяна Гавриш (провідна експертка фундації, лідерка Харківської експертної групи підтримки медреформи). Вікторія Тимошевська, яка очолюватиме роботу фундації як її голова, протягом 15 років очолювала програму «Громадське здоров’я» у нашому Фонді. 

Місія та філософія 

Тож що таке фундація «Здорові рішення»? Це аналітичний центр і діалогова платформа, створена задля того, аби дбати про людину як цінність в архітектурі нового суспільного договору та зробити здоров’я невід’ємною частиною оптики, яку варто застосовувати до будь-яких суспільних трансформацій.

В основі роботи фундації лежить багаторічний досвід програми «Громадське здоровʼя», девʼять років досвіду Харківської експертної групи підтримки медреформи, «медичний» напрямок діяльності юридичної компанії ILF і три стратегічні сесії з лідерами думок. 

Під час презентації команда пояснила і філософію, на яку спиратиметься діяльність «Здорових рішень»:

«Ми трактуємо здоров’я не як «відсутність хвороб», а як найбільш можливий рівень самореалізації та інтеґрованості в суспільство. Навколо цієї ідеї ми прагнемо згуртувати людей з різних сфер: освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, державного управління тощо. Усіх тих, хто бачить своїм пріоритетом суспільні трансформації, базовані на принципах свободи, гідності та відповідальності.»

Задачі і стратегія

Фундація ставить перед собою три ключові задачі:

  1. Перевизначити поняття здоровʼя і працювати заради переходу від парадигми «вижити» до «жити» через спільні суспільні трансформації;
  2. Сформувати попит на здоровʼя;
  3. Запропонувати модель взаємодії, яка зберігає гідність усіх гравців.

«Нашою найбільшою цінністю і найважливішим капіталом є люди, відтак, неймовірно важливими для нас є їхня довіра, експертиза та готовність працювати задля різноманітних трансформацій, в центрі яких є Людина.» – сказала голова фундації Вікторія Тимошевська під час презентації. 

На сьогодні фундація має десять стратегічних напрямків. Усередині кожного з них – окремі великі проєкти та величезний обсяг роботи: 

  1. Підтримка спроможності нових інституцій (зокрема, участь у розробці моніторингових програм НСЗУ);
  2. Підтримка лікарського самоврядування й дерегуляції медичної практики (зокрема, участь у розробці і адвокація Законопроєкту про дерегуляцію);
  3. Побудова нових систем управління громадою (зокрема і дослідження й тренінгові програми для громад);
  4. «Вільний лікар — вільний пацієнт»;
  5. Розбудова людиноцентричних систем у повоєнні часи;
  6. Захист прав пацієнта та створення нових прецедентів у захисті прав пацієнта та змін правил гри;
  7. Трансформації у військовій медицині відповідно до принців поваги до людської гідності;
  8. Просвітницько-адвокаційні кампанії для медіа й НГО;
  9. Гуманітарні програми;
  10. Дослідження.

Значна частина роботи фундації стосуватиметься теми військових та військової медицини. ​​Команда уже визначила фокус дослідження усіх ризиків та потреб у цій сфері та окреслила коло потенційних партнерів. 

«Для мене самої це один із пріоритетних напрямків роботи, – говорить Вікторія Тимошевська, – Комунікуючи напрямок військової медицини з різноманітними міжнародними партнерами, в стратегіях яких є підтримка виключно цивільного населення, ми часто вимушені пояснювати, що в переважній більшості випадків мова йде про «вимушених комбатантів», про людей, які ще вчора були цивільними. І наша спільна задача — допомогти потім повернутися до цивільного життя всім, хто захоче до нього повернутися. Це просте пояснення, що ще вчора ці «комбатанти» пекли хліб, розробляли софт чи вчили дітей, часто змінює оптику донорів і партнерів.

Але річ навіть не в тому (тим більше що для наших сьогоднішніх захисників і захисниць здебільшого важливо трактувати себе саме як військовослужбовців, на цьому етапі). Річ у тім, що кожен і кожна з них — це людина.»

Візія на майбутнє

Завдяки досвіду команди та співзасновниць фундації, початок роботи по усіх стратегічних пріоритетах не змусить себе чекати. «Здорові рішення» уже мають плани майбутніх колаборацій з міжнародними інституціями та коаліцій з представниками  колишніх програм Громадського здоров’я та національних фондів Open Society Foundations, яка стане платформою для просування людино-центричних змін в сфері охорони здоровʼя, дерегуляції та професійного лідерства на місцевому та національному рівні. Ну і звісно ж, партнерства з Міжнародним фондом «Відродження». 

З часом команда «Здорових рішень» більше розповідатиме про себе на своїх майданчиках. Радимо слідкувати за ними на сайті та Фейсбук-сторінці фундації. Ну а ми лише зичимо успіхів у всьому задуманому і пишаємось тим, що пов’язані не лише спільним ДНК цінностей і проєктів, але й візією розвитку відкритого суспільства в Україні. 

Фото: Валентин Кузан

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: