Генпрокуратура не стежить, чи дотримуються депутати законодавства

Генеральна прокуратура повідомляє, що не здійснює прокурорського нагляду за дотриманням законодавства народними депутатами

Генеральна прокуратура повідомляє, що не здійснює прокурорського нагляду за дотриманням законодавства народними депутатами. Таку інформацію отримав Експертно-дорадчий центр “Правова аналітика”, який проводить моніторинг дотримання законодавства про доступ до публічної інформації за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Центр оскаржив до Генеральної прокуратури ненадання народними депутатами інформації щодо декларування своїх доходів. Експерти наголошують: якщо народні обранці не надають відповідей на запити громадськості, прокуратура не притягає їх до відповідальності, хоча санкції за такі порушення в Україні передбачено.

Директор ЕДЦ “Правова аналітика” Мар’яна Булгакова зауважила: “В умовах невиконання народними обранцями законодавства про інформацію та про звернення громадян склалася ситуація, у якій за порушення норм законодавства народних депутатів не притягають до відповідальності, чим фактично ігнорують вимоги Кодексу про адміністративні правопорушення та закону “Про засади запобігання і протидії корупції” в частині притягнення до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення. Відповідальності народних депутатів у цій сфері не врегульовано й законом “Про статус народного депутата України”.

Експерт центру Андрій Петрів додав: “Можливим способом захисту права на інформацію суспільного інтересу в цій ситуації є судовий захист, і в разі незадоволення прав громадськості українським правосуддям можливими є звернення до Європейського суду з прав людини, оскільки інформацію, яку запитувала організація, є відкритою та становить суспільний інтерес”.

За словами фахівців, через невизначеність правових норм і суперечність законодавства виникають передумови для невиконання народними депутатами законодавства про доступ до інформації. На думку експертів, необхідно чітко врегулювати механізм притягнення до відповідальності народних депутатів за свої дії чи бездіяльність, тож потрібні зміни до законодавства, але їх ухвалення залежить від самих народних обранців.

Згідно з законами “Про звернення громадян”, “Про статус народного депутата”, “Про інформацію”, “Про засади запобігання і протидії корупції”, народні депутати зобов’язані надавати інформацію на звернення громадян. Контроль за виконанням законодавства про звернення покладено на органи прокуратури.

Контакти:
Експертно-дорадчий центр “Правова аналітика”
Мар’яна Булгакова, bulgakova@legalanalytics.com.ua
Андрій Петрів, petriv@legalanalytics.com.ua
(032) 225 77 18

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: