Генплани міст Київщини приховано від громадськості

Експерти стверджують, що місцева влада зацікавлена у приховуванні генпланів, оскільки завдяки цьому інформацію про земельні ресурси в місті та перспективні місця для розвитку бізнесу може отримувати тільки обмежене коло людей

Жодне місто Київщини не дає громадськості повноцінного доступу до свого генерального плану. Про це 10 квітня на прес-конференції в Києві розповіли експерти громадських організацій “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” і “Центр громадянських свобод”, які здійснюють моніторинг доступності генпланів за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Під час заходу було оприлюднено результати моніторингу 26 міст Київської області на предмет виконання місцевою владою законів “Про доступ до публічної інформації” та “Про регулювання містобудівної діяльності”.

“Жодне з міст Київської області не забезпечило громадянам повноцінного доступу до генпланів міст. Основні причини такі: накладення на документ обмежувальних грифів, замовчування самого факту його існування, відмова в наданні документу (натомість нас запрошували самим приїхати й ознайомитися з ним) і навіть ігнорування інформзапиту. Причини різні, але результат один”, – сказала Олександра Матвійчук, голова правління ГО “Центр громадянських свобод”.

Експерти стверджують, що місцева влада зацікавлена у приховуванні генпланів, оскільки завдяки цьому інформацію про земельні ресурси в місті та перспективні місця для розвитку бізнесу може отримувати тільки обмежене коло людей. А особи, що мають доступ до такої інформації, відповідно отримують змогу торгувати цими відомостями чи створювати комусь преференції в інший спосіб. Саме тому посадовці не квапляться надавати відкритий доступ до генпланів, хоча це суперечить закону та створює підстави для їх притягнення до юридичної відповідальності. Представники громадських організацій уже готують скарги до прокуратури на ті міські ради, як відмовили в доступі до містобудівної документації.

Ганна Рожкова, експертка Центру громадянських свобод, розповіла, як намагалася отримати доступ до генплану Києва: “Складно говорити про доступність основних містобудівних документів, якщо на момент проведення моніторингу навіть зайти до міської ради було просто неможливо. Врешті-решт після тривалого ходіння по кабінетах генплан я змогла побачити в ПАТ “Київпроект”, хоча цей орган не зобов’язаний надавати консультації населенню й за публічну інформацію не відповідає”.

Чотири міста Київщини закрили доступ до генпланів обмежувальними грифами – Біла Церква, Бориспіль, Бровари та Славутич (закрито всі матеріали, крім пояснювальної записки).

Експерти відзначають, що “стратегічними об’єктами”, які стають причиною засекречення документів, є не військові бази, а зелені зони. Та навіть за наявності стратегічного об’єкту в тому чи іншому місті, за словами фахівців, відмова в доступі до всього документу у зв’язку з накладанням грифу “таємно” або “ДСК” (“Для службового користування”) є грубим порушенням чинного законодавства. На підтвердження вони наводять цитату з закону “Про доступ до публічної інформації”: “Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений”.

Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив, зазначає, що така ситуація характерна для всієї країни: “В цілому по Україні генплани й далі недоступні. Це відбувається, незважаючи на те, що минуло вже більш ніж два роки, як ухвалено закони, що зобов’язують відкрити доступ до генпланів. Положення цих законів трактують свавільно: деякі з місцевих рад роблять доступними генплани навіть при наявності грифу “Для службового користування”, інша частина вважає, що показувати такі документи громадянам не можна за жодних умов”.

Кампанію за доступність генпланів Східноукраїнський центр громадських ініціатив проводить уже третій рік поспіль. За цей час відбулися певні позитивні зрушення. Є приклади міських рад, які знімають обмежувальні грифи з містобудівної документації. За словами експертів, насамперед це стосується невеликих міст, де боротьба за земельні ресурси не є такою інтенсивною, як у містах великих або наближених до столиці. Є приклади, коли частини генпланів викладають у широкий доступ на веб-сайтах міських рад. Крім того, роботу зі зняття грифу “ДСК” з великомасштабних карт розпочало Міністерство оборони. Водночас, за словами експертів, цих позитивних зрушень замало, щоб говорити, що проблема близька до вирішення.

З огляду на це учасники прес-конференції закликали журналістів, громадських активістів і громадян частіше цікавитися майбутнім своїх міст і наполягати на доступі до генпланів у міських радах. Нас їхню думку, саме обізнаність громадян про свій населений пункт є першим кроком до їхньої активної участі у вирішенні проблем власного міста.

Генеральний план є найважливішим документом у сфері містобудування, який визначає розвиток міста на найближчі 15-20 років. Генплани розробляють проектні інститути, а затверджують органи місцевого самоврядування. При цьому безпосереднім власником документу є територіальна громада, а отже, на думку фахівців, його слід класифікувати як конфіденційну інформацію, яка є власністю держави.

Генеральний план визначає такі важливі аспекти життя міста, як види забудови територій, забезпечення охорони довкілля, збереження культурної спадщини, виділення територій для розміщення житла тощо.

За словами експертів, відкритий доступ до повної версії генпланів дає громадянам змогу визначити, наскільки результативно її інтереси представляють органи влади та місцевого самоврядування, майбутнім інвесторам він допоможе краще зрозуміти бізнес-можливості міста, а новим мешканцям – оцінити рівень привабливості території для проживання.

Контакти:
ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив”
Аліна Бондар
099 932 36 73
bondar.alina21@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: