Генплани більшості кримських міст недоступні для громадськості

Генплани більшості кримських міст, незважаючи на вимоги законодавства, недоступні для простих громадян

Генплани більшості кримських міст, незважаючи на вимоги законодавства, недоступні для простих громадян. Про це заявили представники Кримського відділення Комітету виборців України (КВУ), яке здійснює моніторинг доступності генпланів. Моніторинг координує Східноукраїнський центр громадських ініціатив за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

За інформацією голови кримського КВУ Андрія Кріська, на сьогодні частково доступні матеріали генпланів Сімферополя, Ялти й Сак, а генеральні плани інших населених пунктів всупереч ст. 12 закону “Про регулювання містобудівної діяльності” є абсолютно закритими й унеможливлюють громадський контроль за містобудівною діяльністю.

“Проблема має системний характер і в більшості випадків пов’язана з небажанням місцевих адміністрацій проводити послідовну роботу, спрямовану на виконання вимог законодавства. Не в останню чергу це пов’язано з пасивною позицією наглядових органів. У межах проекту ми надіслали десять заяв до місцевих прокуратур, одначе за підсумками розгляду до адмінвідповідальності притягнули лише одного посадовця”, – заявив Андрій Крісько.

Серед інших причин, що обмежують суспільну доступність генпланів, експерти відзначили значну застарілість містобудівної документації, через що в багатьох містах немає технічної можливості виконати вимоги закону щодо оприлюднення цих суспільно значущих документів. За словами фахівців, приведення генпланів у відповідність із вимогами часу й законодавства вимагає значних фінансових витрат, тож питання доступності містобудівної документації в цих містах є перспективою дуже віддаленого майбутнього.

Однак і в тих містах, де забезпечено часткову відкритість генеральних планів, доступність має радше демонстраційний характер. Так, у Ялті й Саках знято гриф службового користування тільки з графічної частини документа, а в Сімферополі співробітники управління архітектури, будівництва та регіонального розвитку не знають про відкритий порядок доступу до матеріалів генплану та вводять відвідувачів в оману. Крім того, за словами активістів, містобудівну документацію зберігають у спецчастини міськради й робота з нею має низку обмежень, несумісних із поняттям відкритої інформації.

“Ми не обмежуємося лише оцінкою ситуації. Сьогодні готуємо пропозиції в цій сфері для кількох міських адміністрацій, триває листування з наглядовими органами, на черзі також аналіз доступності генерального плану Феодосії та, після затвердження, генплану Судака”, – резюмував Андрій Крісько.

Контакти:
Кримське відділення
Комітету виборців України
099 075 81 03
cvu-crimea@ukr.net

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: