Гараж-крафт: друге життя для переробленого пластику. Еко проєкт Мануфактури “Гараж-крафт”

Серед гаражів Сєвєродонецька є один особливий – у ньому група студентів працює над тим, щоб зробити місто чистішим. Цей гараж – виробничий цех і офіс спільноти Мануфактура Гараж крафт, яка займається переробкою побутового пластику на корисні речі.

«Взагалі, там мала бути шашлична, – розповідає Давид Пагава, засновник і керівник Гараж Крафту. – Гараж належить моєму родичу і 17 років він стояв пустим. І коли ми задумались над переробкою пластику, я прийшов і сказав, мовляв, з шашличною щось не виходить, давай ми будемо робити там круті речі. Він погодився і так почався Гараж Крафт».  

Кришечки, готові до переробки на верстаті

З 2018 року, коли в гараж принесли перші верстати, і до сьогодні команда змінилась, але Давид залишався її лідером на всіх етапах. Підтягнув до роботи своїх друзів та одногрупників, а вони привели своїх друзів, і так далі. Сьогодні більшість членів команди – майбутні інженери.

«Коли починали займатися, нас більше цікавив технічний аспект – як працюють механізми, які технології можна використовувати. Про довкілля думали менше. З часом все більше заглиблювались в екологічну сторону пластикових відходів і зрозуміли, наскільки важливо не викидати пластик, а переробляти його, давати йому друге життя», – пояснює Давид.

В гаражі хлопці та дівчата миють та сортують пластик, подрібнюють його, нагрівають та пресують у пластини, з яких виплавляють найрізноманітніші речі – вази, скриньки, сумочки, світильники. Нещодавно зробили з переробленого пластику лавку з навісом, яка стоїть у селі Врубівка Попаснянського району.

«Звісно, є ті, хто критикують нас, але вони не витримують зворотної критики», – усміхається Давид. Більшість пластику у гараж приносять самі жителі Сєвєродонецька.

Подрібнений і готовий до переробки пластик

У жовтні 2021 року команда Гараж крафт перемогла у конкурсі грантів для екологічних організацій Донбасу від Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» за підтримки Швеції. Новий проект поєднає технології та еко-просвітництво.

Вироби ГаражКрафту з переробленого пластику

«Ми розробимо і встановимо на території університетського кампусу контейнер, який сам аналізуватиме, що в нього всередині: кількість пластику, його вагу тощо. На екрані можна буде прочитати, скільки було витрачено нафти на виробництво вмісту контейнеру, яку територію може засмітити ця кількість пластику, що можна зробити з нього. Наприклад, вміст контейнеру – це 40% лавки, яка стоятиме поряд як приклад того, у що можна перетворити пластикове сміття», – розповідає про проєкт Давид.

За задумом Давида, такий контейнер стане лише першим із числа інших подібних, які його організація планує встановити у місті. Але й це лише маленький крок до їхньої великої мети: «Хочемо колись у майбутньому збудувати повноцінний великий завод з переробки пластику, який працюватиме для всієї України».

Олена Сердюк та Давид Пагава

Нехай ця мрія втілиться!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: