Форум ромської молоді

З 31 березня по 2 квітня у Києві відбувсяФорум ромської молоді «600 років свободи», який зібрав 65 молодих ромів та більше 30 спікерів. Форум покликаний об’єднати ромську молодь навколо фундаментальної цінності «свободи», яка у сучасному світі має ширше значення як: свобода отримувати знання, свобода творчості, свобода бути відповідальним лідером та свобода бути собою. Ромська громада має давню й багату культуру, а історія на території України налічує понад 600 років. Саме тому «600 років свободи» - цьогорічна назва Форуму.

З 31 березня по 2 квітня у Києві відбувсяФорум ромської молоді «600 років свободи», який зібрав 65 молодих ромів та більше 30 спікерів. Форум покликаний об’єднати ромську молодь навколо фундаментальної цінності «свободи», яка у сучасному світі має ширше значення як: свобода отримувати знання, свобода творчості, свобода бути відповідальним лідером та свобода бути собою. Ромська громада має давню й багату культуру, а історія на території України налічує понад 600 років. Саме тому «600 років свободи» – цьогорічна назва Форуму.

Ромська програмна ініціатива Міжнародного фонду «Відродження» вже 10 років продовжує підтримувати ініціативи неурядових організацій і активістів, які представляють ромські громади та сприяють створенню в Україні середовища, вільного від дискримінації ромів у сфері освіти, охорони здоров’я, розвитку молодіжного ромського лідерства. Проведення Форуму ромської молоді – наступний крок у цьому напрямку. Фонд також координує діяльність Ромського освітнього фонду (Будапешт, Угорщина) в Україні, завдяки якому вже понад 300 талановитих ромських людей змогли отримати або наразі отримують вищу освіту.

«Свобода – це відповідальність. Це не жити так як хочеться, а бути відповідальним за життя своєї спільноти і збереження своєї культури. Інтеграція ромів в українське суспільство має відбуватися без втрати етно-національної ідентичності», – наголосив під час відкриття форуму Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження».

Форум включав панельні дискусії, роботу в групах для вироблення спільних проектів, презентації вже наявних проектів на ромську тематику та автограф-сесію авторки книги «Мустафа Джемілєв. Незламний».

Директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш представив ідею створення Ромського дому, який би об’єднав під своїм дахом представників ромської громади, за прикладом Кримського дому, який нещодавно відкрили в Києві.

Панельна дискусія «Свобода як виклик» об’єднала сучасних громадських лідерів, які поділились надихаючими особистими історіями про шлях до розуміння та усвідомлення свободи: Севгіль Мусаєва, головний редактор Української правди; Дмитро Шеребмей, голова всеукраїнської громадської організації «Мережа ЛЖВ»; Світлана Матвієнко, філософиня, голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив; Зола Кондур, правозахисниця, віце-президент Ромського жіночого фонду «Чіріклі».

Поділені на 4 групи, учасники Форуму готували інноваційні проекти, спрямовані на посилення можливостей ромського молодіжного і громадського руху. Роботу у групах  фасилітувала команда Освітнього центру «Простір толерантності»: Кіра Крейдерман, Мирослав Грінбергом, Ульяна Устінова та Андрій Книжний.

У межах Форуму також презентували наявні в Україні культурницькі проекти на ромську тематику:

  • поезій ромською мовою від поетес Рані Романі і Любов Якимчук;
  • роботи молодих письменників, зокрема письменника-фантаста Амір Волошин;
  • творчі кінематографічні ініціативи – «7 історій ромських жінок» від режисера Романа Блажана та  «Пам’ятаємо…» Петра Русанєнка ;
  • проект «Думайдан 2017»: «Збираємося під шатром порозуміння», яки представнила координатор проекту Олена Сапожнікова;
  • Ромське радіо «Чірікло», яке представили Ольга Веснянка і Федір Кондур;
  • Проект «Збереження усної традиції ромів», який представив його керівник Михайло Ослон.

За словами учасників Форуму подібні презентації важливі й корисні, оскільки дають можливість перейняти досвід успішної реалізації проекту та дізнатись про складнощі, які трапляються під час цього.

«Сьогодні ромська молодь – це колосальний ресурс і можливості як для ромських громад, так і для українського суспільства. Молоді, активні, освічені учасники Форуму продемонстрували, що повністю усвідомлюють проблеми, які сьогодні існують у громадах, і готові говорити про підходи до їхнього розв’язання зі старшим поколінням та іншими членами своїх громад. Ми побачили, що учасники розуміють свою роль і соціальну місію, яка полягає в протидії дискримінації ромів, стереотипам і ромофобії. Форум надихнув учасників на об’єднання зусиль у підготовці наступних подій і, що найголовніше для нас, до змістовної громадської діяльності протягом року між подіями. Ми віримо, що Форум ромської молоді перетвориться на процес громадської взаємодії і стане простором для особистого й колективного розвитку його учасників», – підкреслила Ольга Жмурко, директорка Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження».

Автограф-сесія авторки книги «Мустафа Джемілєв. Незламний» Севгіль Мусаєвої викликала велику зацікавленість серед учасників Форуму. Книга про історію відповідального лідерства  Мустафи Джемільова – одного із провідників кримськотатарського національного руху, політв’язня, чинного парламентарія, а з 20 серпня 2014 року – Уповноваженого Президента у справах кримськотатарського народу. У книзі зібрано понад 50 годин інтерв’ю, записаних протягом 2014-2016 років – від анексії Криму до перемоги Джамали на Євробаченні – що супроводжуються художніми частинами та коментарями відомих особистостей, які добре знають Мустафу-ага.

Учасники форуму відзначили, що головна цінність Форуму – це спілкування з однодумцями: молодими громадськими діячами, правозахисниками, дослідниками культури. За їхніми словами свобода є ключовою цінністю для ромського народу, а Форум допоміг кожному сформувати своє нове визначення цього поняття.

«Свобода для нас – це три речі: прагнення до збагачення новим знанням і самовдосконалення; віднаходження креативних підходів та інструментів до вирішення проблем, з якими стикаються ромські громади; готовність до налагодження партнерств та залучення до спільної справи з іншими як в ромських громадах, так і поза ними. Сподіваємось, цим розумінням надихнулись і учасники Форуму», зауважив Сергій Пономарьов, менеджер Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження». 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: