Фінансова прозорість використання коштів дошкільних навчальних закладів у Луцьку

20 квітня 2015 року у місті Луцьку відбувся круглий стіл-обговорення на тему «Прозорість та підзвітність дошкільних навчальних закладів. Реалії сьогодення та перспективи майбутнього».

20 квітня 2015 року у місті Луцьку відбувся круглий стіл-обговорення  на тему «Прозорість та підзвітність дошкільних навчальних закладів. Реалії сьогодення та перспективи майбутнього».

Захід відбувся в рамках проекту «Забезпечення прозорості, підзвітності та запобігання проявам корупції в дошкільних навчальних закладах м. Луцька», що реалізує Волинський Інститут Права за підтримки Програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження».

Мета заходу – обговорити найважливіші проблеми дошкільних навчальних закладів, визначити ресурси для їх розвитку, можливості та перспективи запровадження системи фінансової прозорості  та підзвітності використання коштів через застосування інноваційних технологій та методів.

У круглому столі взяли участь: Петро Олешко – ректор Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти; Петро Лавринюк – Президент Волинського Інституту Підтримки та розвитку Громадських Ініціатив; Ірина Гайдучик – директор ОМГО «Волинський Інститут Права»; завідуючі дошкільних навчальних закладів м. Луцька; голови батьківських комітетів дошкільних навчальних закладів м. Луцька та представники ЗМІ.

Експерти неодноразово наголошували на потребі реформування системи дошкільної освіти. В першу чергу це стосується зміни системи фінансування потреб та проблем, що виникають у повсякденній діяльності ДНЗ. Обмеженість бюджетного фінансування та перекладання більшість витрат на плечі батьків вже стали звичною буденністю. Проте, в умовах масового підняття цін, зростає і напруга серед батьків, для яких приймати максимальну фінансову участь у фінансування потреб садків стає все важче.

«Напруга не буде відчуватись, коли буде не лише фінансова взаємодія батьків та адміністрації ДНЗ, а й створюватимуться умови для спільного прийняття рішень, а отже спільної відповідальності за розвиток дошкільних закладів. Змінюється час,а отже мають змінюватись і форми роботи», – зауважив Петро Олешко, ректор Волинського інституту післядипломної педагогічної світи.

«Ми живемо у динамічний час. Час, коли все навколо має трансформуватись і реформуватись, допомагаючи державі виходити на новий якісний рівень діяльності. Не виключенням є і дошкільні навчальні заклади. Мають проводитись зміни, що стосуються забезпечення участі громадян у прийнятті рішень. При чому ці зміни мають бути акумульовані в рішення», – зазначив Петро Лавринюк, Президент Волинського Інституту Підтримки та розвитку Громадських Ініціатив.

«Зміни у дошкільних навчальних закладах мають починатись із запровадження системи фінансової прозорості та підзвітності використання коштів та запровадження можливостей для здійснення належної батьківської участі. Зрозуміло, що коштів збоку держави не вистачає повністю для задоволення усіх потреб ДНЗ. Держава сьогодні фінансує лише найнеобхідніші видатки дошкільних навчальних закладів (заробітна плата, комунальні послуги та ін.), на що вказують дані громадського моніторингу. Проте, сума фінансування фактичних витрат садків в два рази більша за бюджет. Для прикладу, на закупівлю предметів, обладнання та інвентарю у 2014 році було виділено близько 41 тис. грн., в той час, як батьківських коштів по сумах, які вказані в офіційній звітності Управління освіти Луцької міської ради, становить більше 900 тис. Це разюча різниця, і вона не лише у цих позиціях», – зазначає керівник проекту, Ірина Гайдучик. «Крім того, на основі дослідження, ми побачили форми і способи складання бюджетних запитів. Тут важливий сам підхід до діяльності, і їх є два: перший – батьки беруть участь у визначенні потреб ДНЗ, на основі чого і формуються очікування від бюджету, інший же, коли батьків уже ставлять перед фактом «держава не дала-тому це на ваші гаманці». Крім того, батьківські комітети потребують впровадження єдиних уніфікованих форм звітності, адже та інформація, яка розміщена на сайті Управління освіти є не цілком зрозумілою та непридатною для аналізу», – додає Ірина.

«Батьки, звичайно ж, одні із перших донорів для ДНЗ, але на вулиці ХХІ століття, давайте шукати нові альтернативні методи залучення коштів для існування дитячих садочків», – запропонував Президент Інституту Підтримки та розвитку Громадських Ініціатив, Петро Лавринюк. 

 На жаль, як показало обговорення, дошкільні навчальні заклади не готові до змін, і однією з проблем на шляху впровадження ефективних інновацій є недостатня інформаційна та організаційна робота, а також проблема нестачі підготовлених кадрів та недостатня активність ДНЗ на шляху залучення додаткових ресурсів.

На основі обговорень для учасників було запропоновано долучитись до навчальної діяльності, яка включає у себе ряд актуальних тематик, що забезпечать впровадження нових форм та методів роботи піклувальних та батьківських рад та виведе на новий рівень взаємодію із завідуючими ДНЗ.

Контакти: Ірина Гайдучик, (095) 64 54 655

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: