Фахівці закликають не послаблювати ОСН у ході конституційної реформи

Експерти Київського міського осередку ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” підготували коментар до урядового законопроекту "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)"

Експерти Київського міського осередку ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” Олександр Чунаєв, Алла Поплавська та Валерій Гуманенко підготували коментар до урядового законопроекту “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”. Коментар було розроблено за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

Зокрема, експерти пропонують зберегти такі адміністративно-територіальні одиниці – регіони, райони, населені пункти, райони в містах. Вони нагадали, що в названому законопроекті замість 7 складових системи адміністративно-територіального устрою пропонується зберегти лише 3 – регіони, райони, громади. На думку фахівців, ця пропозиція фактично нівелює населені пункти під назвою “громади” й потребує термінового доопрацювання відповідного законодавства. Вони застерігають, що запровадження такого підходу може спричинити серйозні правові конфлікти внаслідок створення двох носіїв влади на місцевому рівні – територіальної громади та ради населеного пункту.

Названий законопроект передбачає зміни до статті 140 Конституції, згідно з якими ради населених пунктів можуть делегувати органам самоорганізації населення (ОСН) частину повноважень своїх виконавчих органів. На думку експертів, таке формулювання призводить до втрати ОСН конституційного статусу. Крім того, за словами фахівців, делегування повноважень без відповідних фінансів і майна перетворює їх на фікцію. Тому експерти виступають за збереження нинішнього правового статусу ОСН і надання їм указаних повноважень з одночасним виділенням фінансів і майна.

На думку фахівців, пропоновані в законопроекті зміни до статті 143 Конституції, які передбачають визначення винятково законом можливості ОСН і їх посадових осіб вирішувати питання місцевого значення, містить серйозну небезпеку суб’єктивного підходу при ухваленні відповідного закону. Вони застерігають, що зміст таких питань може змінюватися в будь-який момент залежно від політичної кон’юнктури. Експерти вважають, що статтю 143 слід залишити без змін.

Контакти:
Київський міський осередок
ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
(044) 295 18 74
info@kmo-asson.com.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: