Фахівці закликають чимшвидше узаконити місцеві референдуми

30 листопада в Херсоні відбувся круглий стіл, присвячений інституту місцевого референдуму

30 листопада в Херсоні відбувся круглий стіл, присвячений інституту місцевого референдуму. Захід провела Херсонська обласна організація Комітету виборців України (ХОО КВУ) та Лабораторія законодавчих ініціатив за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”, “Pact Inc.” і Фонду Східна Європа.

Як відзначив представник ХОО КВУ Максим Єлігулашвілі, у країні склалася парадоксальна ситуація, коли після ухвалення закону “Про всеукраїнський референдум” стало формально неможливим проведення місцевих референдумів. Тому, за його словами, експертне середовище виступає за якнайскоріше прийняття закону про місцевий референдум, який ще 2011 року було проголосовано в першому читанні. Щоб стимулювати цей процес, фахівці передадуть свої напрацювання до профільного Комітету Верховної Ради.

Експерти констатують, що один із найважливіших інструментів місцевої демократії – місцевий референдум – не працює в нашій країні. Причини – перешкоди, які постають перед місцевими громадами через побоювання влади щодо несанкціонованої активності “низів”, і застарілі норми, які не відповідають розвитку місцевого самоврядування в нашій країні.

Експерти вважають, що Україні потрібна цілісна система застосування всіх форм безпосередньої демократії, де проведення місцевого референдуму було б пов’язано з іншими формами. На їхню думку, це допомогло б зняти політичні конфлікти та створило б умови для розвитку місцевої демократії.

З огляду на це фахівці наголошують, що сьогодні потрібен не закон суто про місцевий референдум, а закон про застосування основних форм безпосереднього народовладдя. Головною умовою цього документу повинно стати зменшення ролі місцевої влади, надання більшої самостійності ініціативним групам територіальних громад.

Також експерти погоджуються з тим, що слід уніфікувати технічний бік організації та проведення голосувань з усіма іншими виборами, створивши Виборчий кодекс.

Контакти:
Херсонська обласна організація
Комітету виборців України
(0552) 32 50 26
kherson.cvu@gmail.com

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: