Фахівці відзначили прогрес України на шляху візової лібералізації з Євросоюзом

Експерти переконані, що Україна досягла прогресу у виконанні Плану дій із візової лібералізації, особливо протягом травня – першої половини червня, одначе за півроку можна було досягти більш відчутного результату

Україна досягла прогресу у виконанні Плану дій із візової лібералізації (ПДВЛ), особливо протягом травня – першої половини червня, одначе за півроку можна було досягти більш відчутного результату. Про це заявили експерти ГО “Європа без бар’єрів” на брифінгу “Підсумки перших півроку виконання Плану дій із візової лібералізації: громадська оцінка”, який відбувся сьогодні в Києві. Захід пройшов за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами фахівців, результати перших півроку виконання ПДВЛ засвідчують висхідну динаміку, але загалом спонукають до обережних оцінок.

Виконання ПДВЛ в перші півроку вони розділили на два етапи: 1) до ухвалення Національного плану (НП) з виконання ПДВЛ (22 квітня); 2) після його ухвалення.

Експерти відзначили, що на першому етапі зусилля було спрямовано переважно на погодження тексту НП, а виконання пунктів самого ПДВЛ було надто повільним і фрагментарним. На другому етапі, особливо у травні – на початку червня, з’явилися ознаки прискорення процесу виконання законодавчої фази ПДВЛ: низку важливих законопроектів Кабінет Міністрів подав до Верховної Ради, а деякі, подані раніше, було розглянуто парламентом.

Зокрема, упродовж трьох останніх тижнів:
· законопроект “Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України” №8507-1 від 03.06.2011 внесено на розгляд (на думку експертів, законопроект є значним кроком уперед, але потребує доопрацювання);
· законопроект “Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства” №8570 від 26.05.2011 внесено на розгляд;
· законопроект “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту” №7252 від 14.10.2010 прийнято Верховною Радою в першому читанні (02.06.2011);
· другий додатковий протокол до Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах ратифіковано 2 червня 2011 року законом №0207;
· указом Президента України №622/2011 від 30 травня 2011 року схвалено Концепцію державної міграційної політики.

Серед раніше ухвалених нормативних актів експерти відзначили:
· План заходів щодо реалізації Концепції інтегрованого управління кордонами, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 січня 2011 р. №2-р;
· закон “Про засади запобігання і протидії корупції” від 07.04.2011 №3206-VI підписано Президентом України.

Фахівці нагадали, що указами Президента внормовано діяльність Державної служби з захисту персональних даних і Державної міграційної служби, однак процес створення вказаних служб ще не завершено.

Експерти підкреслили, що станом на червень системи захисту персональних даних в Україні не створено, хоча відповідний закон набув чинності 1 січня. Вони зауважують, що це стримує укладання угоди з Євроюстом та операційної угоди з Європолом.

За словами фахівців, Україні бракує цілісного бачення щодо ухвалення комплексного антидискримінаційного законодавства та закону щодо електронного реєстру громадян.

Науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко зауважив, що перешкодою до вчасного завершення першого етапу Плану дій можуть стати вузьковідомчі інтереси, бюрократизм і чинники, пов’язані з інституційною спроможністю новостворених органів. “Якщо уряд буде відволікатися або здійснювати роботу не за всіма напрямами, тоді цей процес може розтягнутися і тоді ми можемо передбачати консервативний сценарій із виконання першого етапу до середини 2012 року”, – сказав він.

Отримавши ПДВЛ, Україна здобула перелік умов, за яких Євросоюз скасує візовий режим для громадян України. Вище керівництво України неодноразово наголошувало на тому, що це є одним із ключових пріоритетів у стосунках із ЄС. Нині Україна виконує першу, законодавчо-планувальну фазу ПДВЛ, однак громадська оцінка стосується усього комплексу дій, зокрема, інституційного розвитку й імплементації раніше ухвалених норм. Наприкінці червня Єврокомісія має оприлюднити перший звіт щодо виконання Україною ПДВЛ.

Відео з заходу можна переглянути тут.

Контакти: “Європа без бар’єрів”, Оксана Гирич, (044) 238 68 43

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: