Фахівці пропонують запровадити особливого суб’єкта правовідносин – “паліативний хворий”

Експерти переконані, що у сфері паліативної допомоги слід запровадити особливого суб'єкта правовідносин із присвоєнням йому спеціального статусу (наприклад, “паліативний хворий” або “термінально хворий”)

У сфері паліативної допомоги слід запровадити особливого суб’єкта правовідносин із присвоєнням йому спеціального статусу (наприклад, “паліативний хворий” або “термінально хворий”). Про це заявили учасники міжнародної науково-практичної конференції “Соціальна політика щодо невиліковно хворих”, яка відбувалася 15-16 березня в Києві. Захід провела Асоціація паліативної та хоспісної допомоги в межах проекту “Вдосконалення соціальних гарантій невиліковно хворим громадянам України в кінці життя” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Резолюція конференції містить такі пункти:
– Визначити особливого суб’єкта паліативної допомоги з присвоєнням йому спеціального статусу (наприклад, “паліативний хворий” або “термінально хворий”). Можливо, цей статус замість групи інвалідності має надавати Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК). Інший варіант: статус паліативного пацієнта надає місцевий суд за поданням лікувального закладу, у якому пацієнт отримуватиме паліативну допомогу, з призначенням опікуна (піклувальника).
– Внести зміни до закону “Про соціальні послуги” щодо забезпечення особливих видів соціальних послуг для пацієнтів, які набули статусу “паліативний хворий”.
– Після набуття статусу “паліативний хворий” за поданням територіальної медичної установи, де пацієнт отримує лікування, він має стати на облік у територіальний центр соціального обслуговування.
– Отримання статусу паліативного хворого має обмежувати його дієздатність.
– Внести пропозицію до Міністерства соціальної політики щодо перепрофілювання психоневрологічних будинків-інтернатів для хронічних хворих в установи хоспісного типу.

У практичній площині заплановано здійснити такі першочергові кроки:
– Підготовка за сприяння громадськості спільного листа Міністерства охорони здоров’я та Міністерства соціальної політики щодо посилення медичного компоненту в соціальних закладах, а соціального – в медичних, а також проекту відповідного міжвідомчого положення.
– Представлення та постійна адвокація здобутків практичної складової проекту – інноваційної програми надання паліативної та хоспісної допомоги вдома в Києві.
– Запровадження в широкий обіг положення про програму паліативної та хоспісної допомоги на базі Печерського територіального центру соціального обслуговування Києва, у якому визначено чіткі критерії, за якими можна забезпечити адресність саме паліативної та хоспісної допомоги – ступінь дієздатності реципієнта та соціальний статус того, хто отримує пільгу. На думку експертів, як один із критеріїв потрібно ввести також рівень доходу реципієнта.
– Соціальні пільги для невиліковно (термінально) хворих закріпити в окремому нормативно-правовому документі, де має бути визначено також джерела фінансування. В умовах фінансово-економічної кризи, на думку фахівців, перевагу слід надавати альтернативним джерелам, а також перенести більшість фінансових витрат у цій сфері з державного на регіональний рівень. Для цього потрібна співпраця з НУО, які здійснюватимуть фандрейзинг (залучення додаткових коштів).

Асоціація паліативної та хоспісної допомоги
Олександр Вольф
097 14 17 456

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: