Фахівці попереджають про загрозу втрати екологічних архівів

За словами фахівців, архівів ліквідованих внаслідок адмінреформи державних управлінь охорони навколишнього природного середовища в областях у більшості випадків не було передано до новостворених департаментів екології та природних ресурсів обласних адміністрацій

Архівів ліквідованих внаслідок адмінреформи державних управлінь охорони навколишнього природного середовища в областях у більшості випадків не було передано до новостворених департаментів екології та природних ресурсів обласних адміністрацій. Про це свідчать дані моніторингу, який здійснює МБО “Екологія – Право – Людина” (ЕПЛ) за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерти нагадують, що на виконання урядових постанов “Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища” та “Про збільшення граничної чисельності працівників обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій” замість державних управлінь охорони навколишнього природного середовища в областях створено департаменти екології та природних ресурсів при облдержадміністраціях.

При цьому згадані управління не організували централізованого передання своєї документації до державного архіву.

“Адмінреформу здійснено таким чином, щоб спадковість природоохоронної системи було обірвано. Таким чином, все, що робили понад 20 років державні органи в системі Мінприроди, зникло в невідомому напрямі. З відповідей, які ми отримали від Мінприроди України, зрозуміло, що в Міністерстві, по суті, не знають про долю архівів і про результати роботи ліквідаційних комісій в областях”, – розповідає виконавчий директор ЕПЛ Олена Кравченко.

За її словами, Міністерство повідомило, що жодних доручень щодо передачі Мінприроди архівів держуправлінь при їх ліквідації не було й жодної інформації про їхню долю відомство сьогодні не має.

“Сьогодні втрата й занедбання архівів відбулася практично в усіх територіальних підрозділах Мінприроди. При цьому жодних конкретних доручень щодо цього питання не було дано ліквідаційним комісіям колишніх держуправлінь, що покладає всю відповідальність за втрату архівів на них”, – пояснює експерт Олексій Василюк.

Фахівці нагадують, що, згідно зі ст. 92-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, недбале зберігання, псування, незаконне знищення, приховування, передача іншій особі архівних документів, порушення порядку доступу до зазначених документів, а також неповідомлення державної архівної установи про наявні архівні документи в разі виникнення загрози знищення або значного погіршення їх стану є протиправними діями, які караються законодавством.

Для подолання цієї проблеми експерти ЕПЛ пропонують:
1) створити на базі Мінприроди єдиний архів матеріалів стосовно природно-заповідного фонду України. З цією метою Міністерство має отримати від новостворених підрозділів обладміністрацій копії всіх матеріалів щодо територій природно-заповідного фонду. При цьому слід перевірити дотримання ліквідованими установами законодавства про архівний фонд України;
2) видати постанову Кабміну, якою доручити всі архіви ліквідованих держуправлінь передати новоствореним департаментам екології та природних ресурсів обладміністрацій із наданням переліків відповідних каталогів таких архівних матеріалів до Мінприроди.

Контакти:
МБО “Екологія – Право – Людина”
Олена Кравченко
office@epl.org.ua
okravchenko@epl.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: