Фахівці констатують провал медичної реформи

У Києві презентували щорічну доповідь “Права людини в галузі охорони здоров’я 2013”

План упровадження медичної реформи в пілотних регіонах не виконано. Про це заявили учасники прес-конференції, яка відбулася 27 червня в Києві. Під час заходу представники ГО “Інститут правових досліджень і стратегій” презентували щорічну доповідь “Права людини в галузі охорони здоров’я 2013”, підготовану за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

“Для нової реформи потрібен досконалий економічний аналіз, законодавча легалізація системи оплати медичних послуг шляхом упровадження обов’язкового медичного страхування, надання господарчої самостійності лікувальним закладам. Реорганізація лікувальних закладів повинна відбуватися тільки після консультацій із місцевими громадами”, – сказав Андрій Роханський, голова ГО “Інститут правових досліджень і стратегій”.

Про наслідки непродуманої реформи розповіла волонтерка паліативної допомоги Марія Шевченко: “Виявляється, в Голосіївському районі Києва встигла пройти медична реформа, тому родичів паліативного пацієнта, який страждає від болю внаслідок онкологічного захворювання, направляли від одного структурного підрозділу Центру первинної медико-санітарної допомоги до іншого, але рецепт на необхідні ліки виписали тільки після втручання громадської організації. Лікарі сімейної медицини не обізнані з основами паліативної допомоги, не знайомі з новими правилами виписування наркотичних знеболювальних за рецептами”.

Ольга Луб’яна, експертка ГО “Інститут правових досліджень і стратегій”, зауважила, що одним зі шляхів подолання некомпетентності лікарів є підвищення їхньої кваліфікації у сфері паліативної допомоги невиліковним хворим. “Потрібно вдосконалювати теоретичні та практичні навички медичних працівників. Для цього вже у двох регіонах України створено навчальні центри, в яких викладають основи паліативної допомоги: це Івано-Франківськ і Харків”, – сказала вона.

За словами фахівців, екстрена медична допомога у 2013 році працювала в умовах тотального недофінансування, що є головною причиною скорочення кількості бригад, незадовільного технічного стану автомобілів, дефіциту сучасного медичного обладнання, ліків, засобів зв’язку, пального. Максим Іонов, представник Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я, наголосив: “Реформа екстреної медичної допомоги продемонструвала, що її слід суттєво корегувати. Потрібно внести зміни до закону України “Про екстрену медичну допомогу”. А провальні проекти “Єдина система 112” і Національний проект “Своєчасна допомога” показали, що реформуванням повинні займатися люди, які чітко розуміють систему в цілому. Оновлення диспетчерської служби, а також закупівля нових авто – не тільки на цих кроках повинна базуватися реформа екстреної медичної допомоги населенню”.

“Системі охорони здоров’я потрібен контроль із боку громадських організацій. Шість років спостереження за дотриманням прав у галузі охорони здоров’я дають підстави стверджувати, що найвагоміші зміни в цій системі відбулися під впливом НУО. Наприклад, створення системи паліативної допомоги: прийняття законодавчої бази, впровадження сервісів – усе це й дотепер відбувається переважно силами активістів”, – зауважив Андрій Роханський.

Контакти:
ГО “Інститут правових досліджень і стратегій”
Андрій Роханський
050 178 40 42
andrewrakhan@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: