Європейський суд захистив право чорнобильців на надбавку

На порталі "Правовий простір" опубліковано матеріал Оксани Пастух про рішення Європейського суду з прав людини щодо надбавок до пенсій постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС в Україні

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Оксани Пастух про рішення Європейського суду з прав людини щодо надбавок до пенсій постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС в Україні. Допомогу чорнобильцям надав Центр правової інформації та консультацій у місті Ковель (Волинська область), роботу якого координує ГО “Центр Правової Допомоги” за підтримки програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

Європейський Суд захистив право чорнобильців на надбавку
Оксана Пастух

Близько двох років ковельські чорнобильці чекали на рішення Європейського суду з прав людини. Нещодавно отримали всі документи, згідно яких держава має виплатити їм не тільки надбавки до пенсій, а й відшкодувати моральну шкоду

Насправді, ця історія стосується тисяч українців, які мають статус ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС чи інваліда-чорнобильця. Усі ці люди мають право на певні пільги та гарантії соціального забезпечення. На словах держава дійсно дбає про них, передбачає надбавки до пенсій, але на ділі за браком коштів, вказані у законі гроші людям не виплачують. Щоб добитися справедливості громадяни звертаються до суду, отримають позитивні рішення, але ніяк не гроші. Пенсійний Фонд посилається на те, що не може виконати рішення суду, бо в нього немає на це коштів.

З такою проблемою у літку 2012 року до Центру правової інформації та консультацій у місті Ковелі, що створений та діє при Волинській обласній громадській організації «Центр правової допомоги» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», звернулися громадяни, які мають статус інвалідів, ліквідаторів Чорнобильської АЕС. Питання – саме виконання рішень судів щодо виплат їм надбавки. Справа в тому, що їм повернули виконавчі листи з місцевого відділу державної виконавчої служби залишивши їх без виконання з повідомленнями про те, що в Державному бюджеті України не має грошових коштів на виплати по рішеннях судів.

Юрисконсульт Центру проаналізовав подані «чорнобильцями» документи та вивчив законодавчу базу України стосовно виплат за рішеннями судів. Окрім того, вивчив процедуру подання заяв до Європейського Суду з прав людини. Було прийнято рішення підготувати заяви до Європейського Суду про стягнення грошових коштів за рішеннями суду, а також про відшкодування моральної шкоди у розмірі 10 000 євро. Відповідач – держава Україна.

Протягом 2013 року зі Страсбурга, що знаходиться у Франції, трьом із восьми заявникам надходили листи з повідомленнями про хід виконання справ. Нарешті 24 лютого 2014 року до Центру завітали три «чорнобильця» з радісною новиною про те, що їм надійшли рішення Європейського суду. Але написані вони на англійській мові, тому громадяни не можуть зрозуміти про що йдеться.

Працівники Центру зробили досконалий переклад рішень суду й повідомили, що у документах вказано стягнути з держави Україна грошові кошти присуджені Ковельським міськрайонним судом як надбавки до пенсії, а також відшкодувати 2000 євро як компенсацію моральної шкоди.

Це дійсно перемога, але наявність рішення Європейського суду не означає, що Україна миттєво його виконає. Це розуміють й позивачі та зауважують: вони впевнені у тому, що згодом отримають гроші, треба просто ще почекати. Шанси відновити справедливість виросли й тому, що Україна нарешті узяла курс на Європу, підписавши політичну частину угоди про Асоціацію з ЄС. Якщо ми крокуємо до європейської спільноти, то маємо поважати та захищати права своїх громадян.

До речі аналогічні питання до держави мають й діти війни, які теж багато років тому пішли у наступ на вітчизняні суди, намагаючись добитися виплати надбавок до пенсій. Отримали позитивні вироки, але гроші їм так ніхто й не виплатив. Можливо, їм треба теж позиватися до Страсбургу, чим спонукати законодавців та чиновників виконувати закони України.

Нажаль, в Україні не діє прецедентне право, тому кожен громадянин має окремо захищати свої права у судах. Але гарно принаймні те, що кінцева інстанція – Європейський суд – на боці людини. Тому рано чи пізно Україна має віддати борги своїм громадянам, передбачивши відповідні кошти у державному бюджеті.

Контакти:
ГО “Центр Правової Допомоги”
(03352) 7 39 92
legal_aid@ua.fm

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: