26 лютого відбувся онлайн-захід: “Енергоефективна відбудова України: європейський досвід та практичні кроки”, організований DiXi Group спільно з Buildings Performance Institute Europe (BPIE) за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Представники уряду, міжнародні організації та експерти обговорили політику енергоефективності, досвід країн Євросоюзу, їхні фінансові механізми, а також практичні кроки до сталого розвитку.

Внаслідок атак на енергетичну інфраструктуру і втрати більше половини довоєнних генеруючих потужностей, енергоефективні заходи стають критично-необхідними для подальшого розвитку, зокрема, зниження споживання та забезпечення більш прогнозованого управління попитом, зазначила заступниця міністра Міністерства розвитку громад та територій України Марина Денисюк.
“Головним фокусом Міністерства наразі є житловий сектор, будівництво і відповідно забезпечення енергоефективності будівель, які зводяться, або реконструюються. Цей сектор є найбільш енергоємним та найбільш непрогнозованим з погляду управління попитом. Насправді цей сектор також є найбільш неспроможним щодо швидких дій, і вартість цих енергоефективних заходів досі є значною. Тому спрямовуємо зусилля на розвиток інструментів підтримки і популяризації енергоефективності в громадах,” – заступниця міністра Міністерства розвитку громад та територій України, Марина Денисюк.

Модераторка заходу, генменеджерка у сфері сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко, зазначила, що аналітичний центр допомагає українським громадам розробляти муніципальні енергетичні плани.
Маючи досвід такої співпраці, експерти DiXi Group спільно з BPIE вирішили розробити аналітичний документ “Покроковий план енергоефективної відбудови України”.
“Україна має орієнтуватись на директиви Євросоюзу, зокрема в питаннях енергоефективності. Сподіваємось, що запропонований нами план, стане важливим орієнтиром на шляху до у зеленого відновлення й енергоефективної трансформації України”, – додала генеральна менеджерка зі сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко.
Документ складається з чотирьох частин: підходи до енергоефективності будівель в Україні, досвід країн ЄС, покроковий план дій для органів місцевого самоврядування та рекомендації, щодо політики в Україні.

Європейський досвід фінансування енергоефективної реконструкції під час заходу представила, Маріанджола Фаббрі, керівниця досліджень Buildings Performance Institute Europe.
“Перевага полягає в тому, щоб дивитися на країни зі схожим фондом будівель. Кожен тип схеми фінансування матиме свої переваги та недоліки, які потрібно враховувати. Ви повинні знати свою ціль з точки зору типології будівель, власності та рівня доходу, а потім вибрати щось комбіноване з різних інструментів фінансування”, – керівниця досліджень Buildings Performance Institute Europe, Маріанджола Фаббрі.

Покроковий план енергоефективної відбудови України складається з трьох етапів: безпосередньої розробки плану, його реалізації та підтримки в робочому стані. Кожен з етапів містить конкретні кроки, які місцеві органи влади безпосередньо мають впроваджувати на шляху власної енергоефективності.
“Документ окреслює основні завдання – від початкової оцінки до постійного вдосконалення з акцентом на залучення зацікавлених сторін, розробку політики, покращення інфраструктури та залучення громадськості. Дотримуючись структурованого підходу, викладеного в цьому плані, місцеві органи влади зможуть зорієнтуватися в складнощах ініціатив з енергоефективності та працювати над побудовою більш сталого і стійкого майбутнього”, – розповіла під час презентації Плану експертка проєктів DiXi Group Альона Корогод.
Також під час заходу політична аналітикиня Офісу енергоефективності та інклюзивних переходів Міжнародного енергетичного агентства Ксенія Петриченко, представила кращі практики у впровадженні енергоефективних технологій та ініціатив у секторі будівель. Зокрема відмітила і роботу України в цьому напрямку.
“Енергоефективність є ключовою для українського відновлення. Дуже важливо бачити, що вона не ігнорується, і є проєкти, націлені на її підтримку навіть в часи війни, що беруть до уваги цікаві інновативні, технологічні рішення. Втім їх однозначно потрібно машстабувати, коли ми говоримо про справжнє відновлення”, – зауважила аналітикиня Офісу енергоефективності та інклюзивних переходів Міжнародного енергетичного агентства Ксенія Петриченко.

В ході обговорень перша заступниця голови Держенергоефективності Марія Малая розповіла про політики з посилення енергоефективності України у контексті відбудови. А про роль Фонду енергоефективності в підтримці проєктів на національному та місцевому рівнях, а також актуальні програми поінформувала начальниця відділу верифікації Фонду енергоефективності Анастасія Щербеніна.
Детально із “Покроковим планом енергоефективної відбудови України” можна ознайомитись за посиланням.
Захід відбувся за підтримки Міжнародного фонду: “Відродження”.