Експертне середовище активно долучається до реформування країни

У Брюсселі відбулася конференція, присвячена реформам в Україні

На відміну від Помаранчевої революції, цього разу громадянське суспільство не має ілюзій щодо спроможності державних посадовців самостійно здійснювати реформи, а активно долучається до їх розробки та впровадження. Про це заявив Дмитро Шульга, директор Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження», 18 червня під час конференції у Брюсселі. Захід провів Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі спільно з Центром європейських політичних досліджень і Центром підтримки реформ при Кабінеті Міністрів України за підтримки Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» та Місії Канади при Європейському Союзі.

Дмитро Шульга нагадав, що для сприяння реформам експертна спільнота створила кілька ініціатив – «Реанімаційний пакет реформ», Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі, Стратегічні дорадчі групи, Конституційну громадську комісію тощо. Крім того, він озвучив головну вимогу громадянського суспільства України до ЄС – залучати громадських експертів до спілкування з урядом та обговорення програм реформування.

Зі свого боку, Тарас Качка, віце-голова Американської торгівельної палати в Україні, зосередився на економічних і регуляторних реформах. Він відзначив головні досягнення в цих сферах (ухвалення законів про державні закупівлі, про скорочення кількості документів дозвільного характеру, про стандартизацію, про безпеку харчових продуктів), а також основні виклики (потреба в зовнішніх стимулах, ризик «реформаторського хаосу», корупція, інституційні зміни).

Дмитро Котляр, експерт ініціативи «Реанімаційний пакет реформ», зосередився на антикорупційних реформах. Він зазначив, що за час роботи ініціативи в першому читанні ухвалено закони про державні закупівлі та боротьбу з корупцією. Крім того, експерт закликав ЄС поєднувати домовленості та фінансову допомогу Україні з конкретними умовами й перевіряти виконання цих умов.

Юрій Ганущак, радник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, зосередився на ухваленій Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Він назвав головні виклики в цій сфері – складність нинішнього адміністративно-територіального устрою та потреба в децентралізації як розподілі завдань і повноважень між центральними й місцевими органами влади. За його словами, модель адміністративно-територіальної організації в загальних рисах буде подібна до французької. Крім того, він наголосив, що федералізація є неприйнятною.

Оксана Сироїд, директор Української Правничої Фундації, зосередилася на конституційній реформі та кризі легітимності Конституції з огляду на її багаторазові непублічні зміни, які часто відбувалися зі зловживаннями. Вона наголосила, що Конституція потребує змін і що ці зміни слід вносити публічно і прозоро. За її словами, у сьогоднішньому конституційному процесі недостатня прозорість досі є проблемою. Експертка зауважила, що зовнішнє втручання в конституційний процес України (чи то Росії, чи то Заходу) є неприйнятним і що Україна має достатній інтелектуальний потенціал і досвід, щоб впоратися самостійно з цим завданням (за підтримки Венеціанської Комісії).

Філіп Кюїсон, заступник голови Групи підтримки України Генерального департаменту Європейської Комісії з питань торгівлі, наголосив, що створення Групи підтримки України є безпрецедентним (вперше таку Групу створено для країни, яка не є членом ЄС). Він відзначив недоречність позиції Росії, яка стверджує, що Угоди про Асоціацію є спробою Євросоюзу протистояти Росії. Експерт відзначив, що раніше ЄС помилково не розвивав співробітництва з громадянськими суспільствами країн Східного Партнерства й недостатньо сприяв їх розвитку і що зараз такий підхід змінюється. Філіп Кюїсон підсумував, що сьогодні Україні випав третій шанс стати на шлях європейських демократичних перетворень і від неї залежить, чи вона скористається цим шансом.

Контакти:
Офіс зв’язку українських аналітичних центрів у Брюсселі
Олена Пристайко
oprystayko@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: