Експертка: Росія створює загрозу не тільки для України, а й для Європи

У місті Ліон (Франція) відбувся семінар “Майдан. Україна. 2014”

Російська політика становить стратегічну небезпеку не лише для України, а й для всієї Європи. Про це заявила культуролог, викладачка Києво-Могилянської академії Тетяна Огаркова під час семінару “Майдан. Україна. 2014”, який відбувся 27 червня в місті Ліон (Франція). Захід пройшов у межах конференції, яку організував Університет Ліон-2 імені Братів Люм’єр, Французький інститут в Україні, “Ecole Normale Supérieure”, ініціатива “Triangle” і МГО “Інтерньюз-Україна” за підтримки Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду “Відродження”.

Тетяна Огаркова відзначила, що Росію більше не задовольняє роль регіональної сили: РФ узяла курс на боротьбу за світове лідерство. Тому стратегічною метою дій Росії на території України є не лише знищення України, а й боротьба проти США та розкол Європи зсередини. Експертка також наголосила на стрімкому зростанні антиєвропейських та антиукраїнських настроїв у російському суспільстві: згідно з соціологічними опитування “Левада-Центру”, симпатії росіян до Європи за останній рік упали з 61% до 25%, подібна динаміка існує і в ставленні росіян до США й України. Майже 70% росіян вважають США ворогом номер один, а 30% вбачають найголовніших ворогів в українцях. Дослідниця закликала до європейської солідарності з Україною заради спільного опору “русскому миру”.

Зі свого боку, Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ, відзначив необхідність значно активніших і сміливіших дій і української, і європейської дипломатії в умовах термінової необхідності врегулювання конфлікту поміж Росією та Україною. За його словами, Росія вважає Україну невіддільним елементом власної ідентичності й зараз вона відчайдушно шукає “слов’янського” та “триєдиного” підґрунтя для відновлення своєї імперії. Оскільки події Майдану Росія сприймає як втрату України для “русского мира”, вона розвиває експансивну стратегію, спрямовану на агресивне повернення України, – спочатку політичними, а потім військовими засобами.

Олексій Сігов, аспірант університету Ліон-3, у своєму виступі висвітлив проблему інформаційної війни поміж Росією та Україною, а також продемонстрував і спростував декілька випадків впливу російської пропаганди на громадську думку в Європі. Зокрема, за його словами, у французькому суспільстві поширені декілька ідей про сучасну Україну, які не мають нічого спільного з реальністю. По-перше, досі часто говорять про присутність “фашистів” у новій українській владі. По-друге, нерідко події на Сході класифікують як “громадянську війну”. По-третє, європейські медіа висловлюють припущення, що анексію Криму можна виправдати історією півострова. Олексій Сігов наголосив, що всі ці міфи про Україну легко деконструювати й у цій деконструкції полягає важлива роль української громадськості.

Таміла Ташева, активістка ініціативи “Крим SOS”, відзначила незаконність “референдуму” про приєднання Криму до Росії: порушень було дуже багато, а його результатів не визнали більшість країн світу. Росія та кримська влада говорять про те, що за приєднання Криму до РФ проголосували 96% громадян, але насправді явка становить лише близько 34%. З них лише близько половини проголосували за приєднання до Росії. Спікер також розповіла про порушення прав людини в Криму. Вона нагадала про недопущення Мустафи Джемільова у Крим, подальші переслідування людей, які приїхали його зустрічати на кордоні Херсонської області та Криму; погрози та звинувачення в екстремізмі в бік Меджлісу кримськотатарського народу, затримання й викрадення кримських активістів, викрадення й етапування в Москву режисера Олега Сенцова та його друга, звинувачення їх у тероризмі.

Детальніше про семінар Тетяна Огаркова розповіла в ефірі “Громадського радіо”

Контакти:
Тетяна Огаркова
ogartet@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: