Експерти занепокоєні ситуацією з природно-заповідним фондом

МБО “Екологія – Право – Людина” представила результати аналізу адмінреформи у сфері охорони довкілля

Внаслідок адміністративної реформи природно-заповідний фонд України опинився під загрозою. Про це заявили експерти МБО “Екологія – Право – Людина” 29 липня під час прес-конференції в Києві. Організація представила результати аналізу адмінреформи у сфері охорони довкілля, який було здійснено за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

“Природоохоронна гілка влади змушена працювати в тих умовах, які успадкувала від попередників. На нашу думку, сьогоднішнє становище є найскрутнішим, ніж будь-коли в історії незалежної України. Мінприроди втратило обласні органи, не може виконувати частини принципових функцій, в областях припинено роботу зі створення заповідних територій, зникли архіви колишніх обласних Держуправлінь Мінприроди. Все це вимагає невідкладних активних дій із боку держави. Проте такі дії не відбуваються. Лише деякі державні органи прислухались до порад експертів”, – сказав під час прес-конференції експерт Олексій Василюк.

“Замість колишніх територіальних органів Мінприроди в кожній з областей створено департаменти обласних державних адміністрацій, наділені зовсім різними функціями й повноваженнями. Більшість положень про департаменти написано непрофесійно. Одні прописують собі функції, яких вони не можуть виконувати згідно з законодавством, інші навпаки – “забувають” прописувати функції, які вони повинні виконувати згідно з чинним законодавством”, –розповів еколог Петро Тєстов.

“Внаслідок адмінреформи знищено Державну служба заповідної справи. З 56 осіб, що займалися створенням нових об’єктів природно-заповідного фонду, залишилося лише двоє. Що більш тривожно: в ході ліквідації обласних відділень Мінприроди лишилася невідомою доля архівів, які зберігалися в цих Держуправліннях. Серед них – єдині примірники офіційних документів щодо більшості територій природно-заповідного фонду. Сьогодні активісти пробують відновити втрачені архіви замість держави”, – зазначила експертка Катерина Норенко.

Довідка

Реформа державного управління в Україні у 2010-2012 роках почалася з указу Президента №1085 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” від 9 грудня 2010 року. 16 жовтня 2012 року Верховна Рада ухвалила закон №5456-VI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні”. Згідно з цим документом, у законах, що містили перелік функцій територіальних підрозділів Міністерства екології та природних ресурсів, всі формулювання щодо роботи органів Мінприроди в областях було замінено на нові, за якими відповідні повноваження було передано департаментам обладміністрацій, яких на той момент іще не було створено. У результаті Кабінет Міністрів ліквідував підрозділи Мінприроди постановою №159 “Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища” від 13 березня 2013 року та створив умови для появи близьких за функціями органів при обладмінстраціях (постанова №338 “Про збільшення граничної чисельності працівників обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій” від 15 травня 2013 року).

Відео з прес-конференції (ч. 1)

Відео з прес-конференції (ч. 2)

Контакти:
МБО “Екологія – Право – Людина”
(032) 24 33 888
epac@mail.lviv.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: