Експерти закликають усунути законодавчі прогалини в регулюванні співвласності в багатоквартирних будинках

У місті Мелітополь (Запорізька область) відбулась обласна конференція “Країна «недовласників»”, присвячена управлінню житлом

4 квітня в місті Мелітополь (Запорізька область) відбулась обласна конференція “Країна «недовласників»”, присвячена управлінню житлом. Захід організувала Асоціація “Власники житлових будинків Мелітополя” за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Заступник голови Асоціації Володимир Даниленко звернув увагу на те, що феноменом “недовласності” в Україні є нерухоме майно в багатоквартирних будинках. Людина користується квартирою й навіть розпоряджається нею, але часто не є повноцінним співвласником свого багатоквартирного будинку, бо чиновники органів місцевого самоврядування вважають будинок у цілому своєю власністю. За словами експерта, ця проблема дуже актуальна та потребує негайного вирішення, у т.ч. через внесення норм, яки унеможливлять розпоряджання чиновниками майном співвласників. Володимир Даниленко наголосив, що відсутність чіткої й ефективної системи реєстрації прав власності на майно, а також слабкий рівень захисту прав власника показують наявність істотних проблем у цій сфері.

Голова ВГО “Спілка власників житла України” Михайло Березовчук звернувся до офіційного тлумачення ч. 2 ст. 10 закону “Про приватизацію державного житлового фонду” щодо прав власників квартир на допоміжні приміщення, яке надав Конституційний Суд України (КСУ) з ініціативи Спілки власників житла Києва у 2004 році. Експерт звернув увагу на зміну тактики чиновників після рішення КСУ: незаконне перейменування допоміжних приміщень на вбудовано-прибудовані нежитлові. За його словами, на заваді цьому могла б стати поправка до законопроекту №8474 народного депутата, голови Спілки власників житла Києва Володимира Бондаренка щодо уточнення терміну “допоміжні приміщення”, якби її підтримав профільний Комітет Верховної Ради.

Крім того, доповідач обґрунтував необхідність внесення до Цивільного кодексу спеціальної статті “Особливості правовідносин спільної власності в багатоквартирному будинку”, яка б, зокрема, могла усунути суперечності між 382 і 384 статтями цього кодексу. Михайло Березовчук також підкреслив важливість внесення до нещодавно оновленого закону про ОСББ положення про право спільної власності співвласників будинку (а не ОСББ) на прибудинкову територію.

Результатом конференції стало ухвалення Меморандуму, у якому учасники звернулися до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та органів місцевого самоврядування з пропозиціями внести відповідні зміни в законодавство України.

Асоціація “Власники житлових будинків Мелітополя”
Ірина Сінделі
(0619) 43 26 59
MelitopolOsbb@mail.ru

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування”  – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: