Експерти вивчають діяльність Міністерства соціальної політики у сфері пільг

ГО “Центр громадської адвокатури” проводить громадську експертизу діяльності Міністерства соціальної політики України у сфері надання пільг  

ГО “Центр громадської адвокатури” проводить громадську експертизу діяльності Міністерства соціальної політики України у сфері надання пільг (згідно з наказом відомства №282 від 20.09.2010). Експертиза проходить у межах проекту “Сприяння громадськості  у впровадженні принципу соціальної справедливості в державній політиці в соціальній сфері” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Громадська експертиза висвітлила діяльність Міністерства стосовно інформування громадськості про хід і результати заходів із реалізації Стратегії упорядкування системи надання пільг окремим категоріям громадян до 2012 року. На сайті відомства розміщено сам документ і план заходів із його реалізації. Крім того, на Київському державному телебаченні в рамках програми “Місце зустрічі – Хрещатик, 26” на прохання Кабінету Міністрів України в декількох передачах у прямому ефірі було висвітлено тему надання пільг та основні положення Стратегії.

Проте, на думку Центру громадської адвокатури, цього недостатньо, оскільки чимало інформаційних ресурсів, які можна залучити до висвітлення діяльності, пов’язаної з реалізацією Стратегії, сьогодні не задіяно. Це, зокрема, друковані ЗМІ, інформаційні громадські портали тощо. Також, на думку спостерігачів, варто більше залучати громадськість до реформування системи пільг.

Як засвідчила громадська експертиза, Міністерство підготувало проект закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо пільг із оплати житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян”. Його подано на розгляд Кабінету Міністрів, а також надіслано на погодження Спільним представницьким органам профспілок.

Також підготовлено законопроект “Про внесення змін до деяких законів України щодо пільг із оплати телекомунікаційних послуг”, яким передбачено надавати всім пільговим категоріям громадян знижку на абонентну плату за користування телефоном. Документ опрацьовують центральні органи виконавчої влади.

Міністерство провело інвентаризацію пільг. За її результатами було складено перелік пільг на 27 аркушах.

Також за дорученням відомства Центр перспективних соціальних досліджень Національної академії наук проаналізував вартість пільг із оплати житлово-комунальних послуг, послуг зв’язку та проїзду в громадському транспорті, з’ясувавши фактичний обсяг їх споживання. Було обраховано регіональні еквіваленти мінімальної вартості пільг – житлово-комунальних, транспортних і послуг зв’язку.

Як з’ясувалося під час експертизи, понад 1,5 млн. осіб отримують додаткові пільги з місцевих бюджетів. Це зниження плати за житлово-комунальні послуги, придбання твердого палива та скрапленого газу, матеріальна допомога, компенсація фізичним особам за надані соціальні послуги тощо. Такі гарантії встановлено для малозабезпечених осіб, інвалідів, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та інших вразливих верств населення.

Центр громадської адвокатури констатує, що діяльність Міністерства щодо реформування системи пільг триває і є певні позитивні зрушення. Водночас, як зазначає громадська організація, про цю діяльність відомство практично не інформує громадськість і не консультується з нею. Крім того, на думку Центру, Міністерство не повною мірою виконує заходи, передбачені Стратегією.

На думку Центру, Міністерству слід краще висвітлювати свою діяльність і більше залучати громадськість до реформування системи пільг, зокрема, до обговорення шляхів реалізації та впровадження Стратегії.

Контакти: (032) 2 444 659, 097 486 55 93; cga@lawngo.net.

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: