Експерти: В Україні немає ефективного громадського контролю за бюджетним процесом

27 листопада в Києві відбувся круглий стіл “Активізація участі та розробка механізмів контролю громадськості за бюджетним процесом на місцевому рівні”

27 листопада в Києві відбувся круглий стіл “Активізація участі та розробка механізмів контролю громадськості за бюджетним процесом на місцевому рівні”. Захід провів Центр Політичних Студій та Аналітики за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, в Україні досі не склалася система ефективного громадського контролю за владою під час організації нею бюджетного процесу. НУО та громадські активісти фактично не контролюють підготовчого етапу розробки й ухвалення бюджетів органами влади та не відстежують, на що, в яких розмірах і наскільки ефективно витрачають кошти платників податків. Як показали результати дослідження, представники громадського сектору не виявляють бажання здійснювати якісний громадський контроль, моніторинг і оцінювання бюджетного процесу.

У свою чергу, органи державної влади: не хочуть вводити громадськість у бюджетний процес на місцевому рівні та публікувати протоколи обговорень пропозицій громадськості; негативно реагують на ідею впровадження громадського бюджету; вважають, що механізми залучення громадськості до бюджетного процесу, які існують на сьогодні (винятково громадські слухання), працюють і є достатніми; не підтримують розголошення результатів аудитів і заходів за їх результатами.

Також експерти обговорили позитивний досвід Казахстану в залученні громадськості до формування й контролю бюджетів на місцевому рівні.

Громадським активістам Казахстану вдалося досягти:
– не лише доступності інформації, а й систематичного та своєчасного донесення до населення даних про бюджет, де кожну статтю розписано в доступній, зрозумілій формі;
– ухвалення бюджету не на рік, а одразу на кілька років у межах довготривалої програми;
– створення мережі організацій у формі моніторингових комітетів у кожній області, до складу яких входять представники громадськості й науковці.
 
У підсумку експерти виокремили основні перешкоди на шляху залучення громадськості до бюджетного процесу:
– відсутність бажання у представників громадськості здійснювати якісний контроль за місцевими бюджетами;
– фінансовий аспект організації громадського контролю;
– відсутність фахівців, які здатні критично оцінювати й аналізувати діяльність органів державної влади у сфері місцевих бюджетів;
– неефективність роботи громадських рад на місцях.
 
На думку фахівців, щоб подолати ці перешкоди, громадськості слід об’єднати зусилля з представниками цільових груп, зацікавлених у прозорості місцевих бюджетів, – громадськими організаціями й окремими активістами, представниками ЗМІ, членами опозиційних партій, великими корпораціями та приватними підприємцями.

Контакти:
Центр Політичних Студій та Аналітики
096 497 42 25
office@cpsa.org.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: