Експерти: українські мігранти в Іспанії є не загрозою, а чинником розвитку

У Києві презентовано результати дослідження “Українсько-іспанський міграційний вектор: переваги та ризики в контексті візової лібералізації”

19 липня в Києві презентовано результати дослідження “Українсько-іспанський міграційний вектор: переваги та ризики в контексті візової лібералізації”. Дослідження здійснювали у 2011-2012 роках Громадська ініціатива “Європа без бар’єрів” і Центр міжнародних зв’язків (CIDOB, Барселона) за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Керівник “Європи без бар’єрів” Ірина Сушко зазначила, що традиційні уявлення про українських “заробітчан” у Європі, вкорінені в реаліях 1990-х років, досі грішать стереотипами про безправних і знедолених, які мріють виїхати будь-куди, щоб отримати будь-яку роботу за будь-які гроші. Пропоновані результати дослідження недвозначно вказують, що реальність змінюється.

Експерти дійшли висновку, що приклад Іспанії ілюструє еволюцію української присутності в суспільствах “старої Європи” в напрямі від стихійного, переважно нелегального, заробітчанства до повноцінної складової сучасного багатоетнічного іспанського (і ширше – європейського) суспільства.

Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного Співробітництва, консультант дослідження, вважає, що основними чинниками міграції з України в Іспанію є культурна спорідненість і загальне позитивне сприйняття міграції з України та самих мігрантів у суспільстві Іспанії, соціальна й економічна ситуація, доступ до ринку праці, наявні мережі мігрантів.
 
Водночас, з огляду на кризу, становище значної частини українських мігрантів виглядає непевним. За словами експертів, наразі не спостерігається значного збільшення кількості мігрантів, але потоки не припинилися.

Мар’яна Кузьо, експерт “Європи без бар’єрів” і керівник проекту, зауважила що оскільки налаштованість на легальну працю й легальне перебування є домінантним серед усіх груп українських мігрантів в Іспанії, побоювання щодо значного зростання нелегальної міграції (зокрема в контексті майбутнього скасування віз для короткострокових візитів) можна вважати перебільшеними.

Експерт Центру міжнародних зв’язків Єлена Санчез-Монтіяно відзначила, що збільшення кількості осіб, які отримали дозвіл на перебування та працевлаштування в Іспанії, чітко віддзеркалює виражений попит на легальну працю й певну готовність місцевого уряду йти назустріч такому попиту.

Експерти переконані, що вихідці з України переважно не становлять загрози для громадської безпеки Іспанії, натомість їх можна розглядати як міграційний ресурс для іспанського ринку праці, що відповідає його реальним потребам.

За словами фахівців, подвійна культурна модель мігрантів становить особливу цінність. Збереження традицій і мови може стати важливим чинником під час появи другого покоління мігрантів і розвитку відносин між країнами походження та призначення мігрантів.

Крім того, експерти пропонують розпочати дебати щодо визнання політичних прав і форм політичної участі мігрантів.

Громадська ініціатива “Європа без бар’єрів”
Ірина Сушко
iryna_sushko@ukr.net

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: