Експерти: Ухвалення законопроекту №3100 суттєво зашкодить розвитку благодійності

Комітет Верховної Ради з питань культури й духовності провів розширене засідання, присвячене законопроекту №3100

Ухвалення законопроекту №3100 створить передумови для тінізації благодійної допомоги. Про це заявив Олексій Орловський, директор програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”, 18 вересня під час розширеного засідання Комітету Верховної Ради з питань культури й духовності, присвяченого названому документу.

“Сьогодні надзвичайно важливо створити сприятливі умови для реалізації міжнародних стандартів у сфері благодійництва. Передусім ідеться про дотримання благодійними організаціями таких принципів, як прозорість і підзвітність. Використовуючи ці й інші стандарти, будує свою діяльність Міжнародний фонд “Відродження”. При цьому ми стимулюємо представників третього сектору, з якими працюємо, також їх максимально дотримуватися. Ухвалення законопроекту №3100 створить передумови для тінізації благодійної допомоги. Дуже сумнівно, що таким шляхом держава сприятиме розвитку благодійництва в Україні”, – сказав Олексій Орловський.

Ірина Гуцал, директор Української Біржі Благодійності, підтримала цю тезу: “Ухвалення законопроекту призведе до цілої низки негативних соціальних наслідків не лише для українського суспільства в цілому, а й зокрема для розвитку благодійництва в Україні. Буде значно обмежено можливості використовувати сучасні та прозорі засоби оперативного залучення благодійних пожертв (надто у сфері онлайн-благодійності). Запропоновані зміни призведуть до тінізації благодійної діяльності та спаду рівня довіри суспільства до благодійних і неприбуткових організацій. Вони ускладнять роботу, створять умови для зловживань і корупції. Крім цього, благодійність для пересічних громадян стане досить складною та бюрократичною, ускладнюючи можливість зробити внесок, коли виникає така можливість тут і зараз. Українська Біржа Благодійності переконана, що такі законопроекти не можна ухвалювати без належного громадського обговорення, і закликає відхилити законопроект №3100”.

Коментуючи потенційні загрози, що містяться у згаданому законопроекті, Анатолій Заболотний, директор фонду Ріната Ахметова “Розвиток України”, наголосив: “Основною перепоною для нас як фонду стане надання благодійної допомоги “тут і зараз”. Особливо це стосується випадків, коли благоотримувач перебуває в іншому місті, а кошти потрібні терміново, на лікування, і батькам дитини чи самій особі, що готується до операції, аж ніяк не до оформлення домовленостей у нотаріуса. Зазвичай ми укладаємо в такій ситуації договори дистанційно, тоді як нотаріальну угоду доведеться готувати, запрошувати сторони на її оформлення. Причому треба врахувати, що в селах немає нотаріусів і потрібно їхати до великих населених пунктів”.

Аліна Носенко, виконавчий директор Фонду Братів Кличків, розповіла: “Ми підрахували, що в разі прийняття сумнозвісного законопроекту для отримання гранту в розмірі 200 000 доларів США потрібно буде витратити на паперову тяганину місяць часу та понад 4000 доларів. Тільки держмита доведеться сплатити понад 16 000 гривень. Ці кошти недоотримають безпосередні бенефіціари – ті, на кого буде спрямовано благодійну допомогу, приміром, діти, молодь або незахищені верстви населення. Ще сумнішою буде ситуація з невеликими грантами: отримуючи 2000 гривень, доведеться 1000 з них сплатити за послуги нотаріуса. Фактично втрачається сенс благодійності та надання грантів”.

Василина Дибайло, директор БФ “Партнерство кожній дитині”, наголосила: “Ініційований закон є особливо загрозливим для сфери надання соціальних послуг вразливим групам населення. Якщо проаналізувати розвиток послуг для сімей із дітьми, для бездомних громадян, для людей, які живуть із ВІЛ, для дітей чи осіб з інвалідністю, то можна з упевненістю сказати, що всі соціальні послуги, всі інновації було розроблено та запроваджено за кошти благодійних і громадських організацій у співпраці з міжнародними донорами. Держава на сьогодні фінансує мізер і не готова вкладати в розробку інноваційних моделей і в пілотні проекти. На мою думку, прийняття запропонованих змін – це, по суті, хрест на подальшому розвитку соціальних послуг, на інноваційних підходах і технологіях у соціальній сфері. Відповідно ми позбавимо тих людей, які потребують допомоги, якісних і результативних послуг”.

Оксана Корчинська, голова опікунської ради Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит”, застерігає: “Наразі майже 80% адресної допомоги на лікування хворих дітей надходить від благодійників, які жертвують суми понад 850 грн. Запровадження запропонованих Міністерством юстиції змін стане катастрофою для родин важкохворих дітей, а це значить, що життя багатьох дітей опиниться під загрозою”.

Підсумовуючи дискусію, Анна Гулевська-Черниш, директор Українського форуму благодійників, відзначила: “Те, що до обговорення законопроекту, ініційованого саме громадськими та благодійними організаціями, долучилися всі гілки влади (представники Кабінету Міністрів, Адміністрації Президента, Верховної Ради), є важливим знаком для громадського сектору, а надто напередодні підписання Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС. Адже підтримка й розвиток організацій громадянського суспільства й зокрема благодійних організацій є однією зі складових Угоди”, – додала вона. 

За підсумками засідання Комітет із питань культури й духовності рекомендував Верховній Раді відхилити названий законопроект.

Нагадаємо, громадські та благодійні організації оприлюднили петицію до спікера парламенту з закликом не включати до порядку денного Верховної Ради законопроекту №3100. Її підписали майже 11 тис. людей.

Лист до голови Комітету Верховної Ради з питань культури й духовності В’ячеслава Кириленка

Контакти:
Український форум благодійників
(044) 425 92 94
info@ufb.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: