Експерти: Створення Зони вільної торгівлі з ЄС сприятиме модернізації українських підприємств

У Черкасах відбувся круглий стіл “Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування черкаського регіону напередодні підписання Угоди про Асоціацію”

Приєднання України до Зони вільної торгівлі (ЗВТ) з ЄС сприятиме модернізації українських підприємств. Про це 11 жовтня в Черкасах заявили учасники круглого столу “Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування черкаського регіону напередодні підписання Угоди про Асоціацію”. Захід провело Агентство стратегічних досліджень у межах проекту “Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування регіонів напередодні підписання угоди про Асоціацію”, який здійснює Поліський фонд міжнародних і регіональних досліджень спільно з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, другою робочою групою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства й Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Під час заходу науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Віктор Гречин представив результати аналізу переваг і викликів від створення ЗВТ для різних галузей економіки. “Конкретні наслідки утворення ЗВТ найбільшою мірою відобразяться на агропромисловому комплексі: збільшиться експорт зернових до країн ЄС. Із недоліків – доведення українських стандартів до рівня європейських, на що потрібно буде залучити інвестиції”, – відзначив експерт.

Зі свого боку, Дмитро Виноградов, керівник Черкаського регіонального центру з інвестицій та розвитку, відзначив: “Говорячи про очікування нашого регіону від входження до ЗВТ, ми маємо думати в кількох напрямах одночасно. Звісно, це модернізація наших промислових гігантів. Ми ж не хочемо повторити негативний досвід припинення існування “Хімреактиву” та ін. Тому “Азот”, “Богдан” та інші підприємства потрібно буде модернізувати й оптимізувати під євростандарти. Європа вже давно живе в постіндустріальному інформаційному суспільстві, тому потрібно думати не лише про заводи, а насамперед про сферу послуг”.

За словами керівника Центру європейської та євроатлантичної інтеграції Василя Мойсієнка, завдяки ЗВТ, ймовірно, збільшаться інновації в різних галузях, збільшиться експорт української сировини й товарів (зокрема, аграрної промисловості).

За словами Павла Прибіша, голови Черкасього осередку ВГО “Молодий народний рух”, черкаська молодь очікує від приєднання до ЗВТ вдосконалення фермерського господарства, мобільності дрібного й середнього бізнесу. Великі очікування від енергозберігальних проектів. “Приклади енергозберігального виробництва вже є на Черкащині: виробляється щипа й пілети, які цінують у країнах Європи як якісну й дешевшу продукцію. Також це зменшить використання газу. Тому енергозберігальні проекти – великий і перспективний шлях Черкаської області в Зоні вільної торгівлі з ЄС, який буде цікавим обом сторонам”, – додав голова Черкаського осередку УНА-УНСО Леонід Зелененко.

Лідер обласного осередку партії “УДАР” Віталій Іляшенко відзначив, що завдяки приєднанню України до ЗВТ Черкащина зможе якісно модернізувати транспорту систему. “Черкаський аеропорт, як і всі транспортні аеропорти по Україні, потребує значного оновлення й нового функціонування. Річковий транспорт також має всі шанси для модернізації”, – сказав він.

Серед найбільш проблемних моментів для регіону учасники заходу називали потребу в адаптації національних стандартів якості до європейських. Передусім це стосується продукції агропромислового виробництва, харчової промисловості. У зв’язку з цим експерти наголошували на необхідності широкої державної підтримки процесів адаптації до стандартів ЄС.

Підбиваючи підсумки круглого столу, учасники відзначили, що приєднання України до ЗВТ дає передусім шанс на модернізацію та розвиток регіональної економіки.

Контакти:
Поліський фонд міжнародних і регіональних досліджень
Євгеній Романенко
068 38 66 054
eugenromananenko@gmail.com

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: