Експерти: Розвиток самоорганізації дасть громадянам змогу самим вирішувати місцеві проблеми

На думку фахівців, розвиток самоорганізації населення дасть змогу консолідувати зусилля громадян і місцевих органів влади для побудови в Україні якісно нового демократичного суспільства

Розвиток самоорганізації населення дасть змогу консолідувати зусилля громадян і місцевих органів влади для побудови в Україні якісно нового демократичного суспільства. Про це 26 лютого на прес-конференції в Києві заявив Андрій Крупник, голова ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, й Олексій Орловський, директор програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

На думку експертів, однією з можливих форм закріплення громадської активності в “постмайданний” період мають стати органи самоорганізації населення (ОСН). Саме розвиток ОСН як законних та уповноважених представників інтересів громадян і посередників між місцевою владою та мешканцями – один зі шляхів системного вирішення кризи в українському суспільстві, до якої призвела, зокрема, й неможливість впливу громадян на місцеві справи.

Олексій Орловський розповів про ситуацію з просуванням нової редакції закону “Про органи самоорганізації населення”. Законопроект у редакції Мінрегіону (№3704), який Кабінет Міністрів 29 листопада 2013 року подав на розгляд Верховної Ради, на думку громадських експертів, створює передумови для узурпації владою цієї місцевої громадської ініціативи й суперечить Стратегії розвитку громадянського суспільства.

За словами Олексія Орловського, щоб запобігти цьому, з ініціативи коаліції громадських організацій народні депутати терміново подали на розгляд парламенту альтернативний законопроект №3704-1, який підготували експерти Асоціації сприяння самоорганізації населення. Він пройшов широке публічне обговорення, і його було схвалено як такий, що відповідає демократичним стандартам та інтересам ОСН.

Також Асоціація подала законопроект “Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання” (№3747). Адже саме загальні збори (конференції) є ключовим інструментом при вирішення питань щодо створення та багатьох аспектів діяльності ОСН. Цей документ підтримала Координаційна рада з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України в жовтні минулого року.

Учасники прес-конференції закликали громадськість підтримати обидва законопроекти, а народних депутатів – внести їх на розгляд парламенту вже в найближчі тижні.

Зі свого боку, Андрій Крупник представив результати роботи громадської мережі Ресурсних центрів для ОСН у 2013 році. Сьогодні до цієї мережі входить низка регіональних, а також усеукраїнський Центр підтримки ОСН, що діє на базі Асоціації сприяння самоорганізації населення. У навчальних заходах, круглих столах і конференціях, які проводили ресурсні центри в Одесі, Дніпропетровську, Києві, АР Крим, Миколаєві, Львові, Луганську, Луцьку, Херсоні, взяли участь сотні громадських активістів і представників місцевої влади. Надано понад тисячу консультацій, проведено широку просвітницьку роботу серед населення, завдяки чому створено чи легалізовано десятки ОСН, реалізовано мініпроекти з розвитку громад.

За сприяння Ресурсних центрів Луцька міська рада ухвалила Програму сприяння діяльності та розвитку ОСН на 2013-2016 роки, при Дніпровській райдержадміністрації Києва створено Центр з питань сприяння діяльності ОСН. На Миколаївщині міська рада Вознесенська затвердила Порядок створення та легалізації ОСН. В інших регіонах також було ухвалено рішення, спрямовані на розвиток ОСН.

За словами Андрія Крупника, 2014 року до мережі долучилися ще три ресурсних центри – зі Львова, Макіївки (Донецька область) і Рівного.

За даними Держстату, на початок лютого 2014 року в Україні зареєстровано 1,5 тис. ОСН різного територіального статусу. Крім того, принаймні вдесятеро більше об’єднань створено й легалізовано шляхом повідомлення (без реєстрації) та перебувають на стадії легалізації.

Контакти:
ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
Андрій Крупник, 066 754 06 12
В’ячеслав Кіщенко, 095 336 01 55
samoorg@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: