Експерти попереджають про загрози нового законопроекту про парламентські вибори

Експерти попереджають, що ключові положення нового законопроекту №9265-1 “Про вибори народних депутатів України” не враховують рекомендацій міжнародних інституцій і містять багато очевидних загроз

Ключові положення нового законопроекту №9265-1 “Про вибори народних депутатів України” не враховують рекомендацій міжнародних інституцій і містять багато очевидних загроз. Про це заявили учасники Громадського форуму “За якими правилами Україна вибиратиме парламент у 2012 році?”, що відбувся 9 листопада в Києві. Захід організували Громадська експертна рада при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС (ГЕР при УЧК), партнерство “Новий громадянин” та Громадський консорціум виборчих ініціатив у межах проекту “Створення платформи аналізу євроінтеграційної політики України в рамках діяльності Громадсько-експертної ради при УЧК” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, наразі складність полягає в готовності депутатів різних політичних сил прийняти системні засади проведення парламентських виборів 2012 року, які б не загрожували демократичним стандартам. Вони попереджають, що на кону – легітимність майбутнього парламенту, довіра громадян і європейська перспектива України.

Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Юрій Ключковський заявив: “Сьогодні свідомо робиться курс на фальсифікацію виборів, коли ми на 180% відвертаємося від демократичних принципів виборчого законодавства. Кому вигідно, щоб ці вибори пройшли за системою, яка відверто веде до фальсифікації? Наприклад, чи хтось замислився над тим, що виборчий процес збігається з періодом проведення Євро-2012, а для утворення 35 тис. дільниць пропонується відвести всього 10 днів? А також те, що вперше за 15 років на бюлетенях не буде надруковано номера дільниці, його можна буде вносити вручну? Таким чином, новий законопроект відкрито закладає можливість фальсифікації”.

Експерт Українського інституту публічної політики Віктор Чумак зауважив: “Потрібно говорити одним голосом, консолідувати дії. Навряд чи ми зможемо вплинути на зміну виборчої системи, але говорити про нелегітимність проведення виборів за такою системою громадськість повинна постійно”.

3 листопада лідери депутатських об’єднань дійшли згоди щодо створення Тимчасової спеціальної комісії з підготовки проекту закону про вибори та направлення до неї всіх законопроектів із виборчої тематики, зареєстрованих у парламенті. Завдання комісії – врахувати висновки та рекомендації Венеціанської комісії до законопроекту про вибори, який було направлено для її аналізу, та винести один проект закону на розгляд Верховної Ради до 17 листопада.

Експерти підготували аналітичну записку “Імовірність недемократичних виборів висока”, авторами якої є Денис Ковриженко, директор правових програм Лабораторії законодавчих ініціатив, й Олександр Черненко, голова правління Комітету виборців України в рамках діяльності ГЕР при УЧК. Вони виклали оцінку законопроекту на предмет її відповідності міжнародним стандартам і проаналізували положення документу, що не сприятимуть проведенню виборів відповідно до демократичних стандартів.

ГЕР при УЧК
Любов Акуленко
(044) 254 63 09
liubov.akulenko@gmail.com

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: