Експерти не бачать переваг у приєднанні України до Митного союзу

Експерти переконані, що вступ України до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном не покращить рівня життя українців навіть у короткостроковій перспективі

Вступ України до Митного союзу (МС) з Росією, Білоруссю та Казахстаном не покращить рівня життя українців навіть у короткостроковій перспективі. Про це заявили експерти під час круглого столу “Як європейська Україна дружитиме з країнами Митного Союзу?”, що відбувся 21 квітня в Києві. Захід організували ГО “Центр UA” і Громадська експертна рада при український частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами учасників обговорення, щоб забезпечити економічне зростання в інтересах широких верств населення, українському уряду слід сприяти економічній інтеграції, а не концентрувати свої зусилля на територіально-адресних заходах, неефективних, як показує світовий досвід, у довготривалій перспективі.

Дмитро Ляпін, голова Інституту власності та свободи, зазначив: “Один із можливих сценаріїв розвитку взаємин між Україною та країнами – членами Митного союзу полягає в застосуванні конкурентних переваг України для побудови економічної співпраці між розвиненим світом і країнами МС. Сьогодні такі переваги Україна має, тому порівняно з країнами СНД та МС шанси України досягти більш високої конкурентоспроможності на світовій арені через Зону вільної торгівлі з ЄС значно вищі, ніж через Митний союз”.

За словами експертів, існують вагомі підстави вважати, що міжнародні договори про участь України в МС можуть бути визнані такими, що не відповідають Конституції України. ”Лише Конституційний Суд України може встановити конституційність рішення про участь України в МС. Але Суд не відповідає на абстрактні питання, хоч би якими важливими чи цікавими вони були. Тому він не зможе дати відповіді на питання про конституційність приєднання України до МС, допоки не буде підписано відповідних міжнародних договорів. Якщо після підписання ці договори буде визнано неконституційними, то для участі України в МС взагалі слід буде змінювати Конституцію”, – зазначив Роберт Хорольський, експерт із правових питань Українсько-європейського дорадчого центру з питань законодавства.

Також експерти звернули увагу на низку проблем, які виникнуть, якщо Україна ввійде в Митний союз, залишаючись членом Світової організації торгівлі (СОТ). “Перегляд зобов‘язань України перед країнами – членами СОТ теоретично можливий, але складний і затратний. Якщо Україна буде використовувати чинні ввізні мита Митного союзу, доведеться погоджувати ці зміни з усіма зацікавленими членами СОТ (понад 150 країн світу) та виплачувати їм компенсації, оскільки імпортні тарифи Митного союзу в середньому перевищують відповідні ставки зв‘язаних ввізних мит в Україні”, – підкреслила Вероніка Мовчан, директор із наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

Експерти попереджають, що ризики України в довготривалій перспективі від вступу до МС значно перевищують всі незначні можливі переваги короткотермінового періоду, які висловлюють російські партнери.

Відео з заходу можна переглянути тут.

Контакти: Громадська експертна рада при український частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС, Вікторія Гуменюк, 067 448 02 67, vita.gumeniuk@gmail.com

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: