Експерти дослідили текст Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС

Наслідки створення поглибленої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС й надалі дебатуються. Часом від експертів можна почути таке: «Раніше ми не надто наголошували на проблемних моментах, бо не хотіли, щоб тим скористалися наші опоненти, але тепер треба».

Наслідки створення поглибленої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС й надалі дебатуються. Часом від експертів можна почути таке: «Раніше ми не надто наголошували на проблемних моментах, бо не хотіли, щоб тим скористалися наші опоненти, але тепер треба». І досі мало хто може сказати, як розвиватиметься економіка України за умови збереження нинішніх односторонніх торговельних преференцій з боку ЄС, що очікується в разі двостороннього виконання домовленостей Україною та Європейським Союзом щодо відкриття своїх ринків, як вплине ймовірне (повне чи часткове) згортання зони вільної торгівлі з Росією (точніше — СНД). Одну з останніх спроб дослідження, здійснену за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», днями представив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій.

Отже, в короткостроковій перспективі у найбільшому виграші — аграрний сектор України. Зростання експорту сільгосптоварів до країн ЄС очікується в межах 18 — 19%, що становитиме понад половину внеску до загального збільшення приросту постачань української продукції на європейські ринки. Також хороші перспективи у текстильної промисловості, виробництва харчових продуктів та хімічного виробництва. Виграш інший галузей — невеликий. У країнах ЄС найкращі перспективи у товарів машинобудування, коксу, виробів зі шкіри та продуктів харчування. За всіма названими  показниками очікується приріст імпорту в Україну трохи більше, ніж на 10%.

Повна відмова Росії від зони вільної торгівлі з Україною призведе до зниження вітчизняного експорту до неї на 17% або на три мільярди доларів. Найбільше постраждають виробники дорогоцінних металів, шкіри, деревини, текстилю, паперу, мінеральних продуктів, недорогоцінних металів, транспортних засобів, механічного обладнання та готових харчових продуктів.

Утім, такий сценарій видається малоймовірним — надто постраждає від нього сама ж Росія. А от урядову постанову № 959, що передбачає вибіркові обмеження для українських товарів, вона вже підготувала. Але поки що в дію не ввела. За умови, якщо все ж таки це станеться, постраждає майже 12% номенклатури товарів або ж чверть вартості українського експорту до Росії. Загальний ефект через підвищення цін на підсанкційні товари виявиться не таким вже й великим — в межах 3% (за рахунок інших товарів), а потенційне скорочення обсягів поставок оцінюється на рівні 500 млн дол. Найбільших втрат зазнають машинобудування, переробка молока, м`яса, виробництво пластмас та полімерів,.

Щоправда, одночасно можливості для розширення експорту українських товарів до ЄС оцінюються у 4,5% або 800 млн доларів, що загалом (але не за окремими показниками товарними позиціями) компенсує втрати на північному сході.

Довгострокові наслідки виглядають оптимістичнішими. Питання в ступені оптимізму. Залежить він не лише від України та ЄС, але й від політики Росії. Виявилося, що для України нинішній режим одностороннього зняття торговельних обмежень з боку ЄС не є найвигіднішим: як показують розрахунки, такий стан, за всієї начебто лояльності для України, насправді не стимулює її до дії. Натомість від взаємного скасування більшості мит та зниження нетарифних обмежень очікується приріст добробуту наших громадян на понад 12% (орієнтир — показники 2012 року). Значна його частка припаде на сільське господарство. Воно наростить своє виробництво майже на сорок відсотків. Причому навіть ймовірні російські санкції виявляться маже безсилими — коливання становитимуть 2 — 3% приросту.

Утім, перша позиція належатиме не сільському господарству, а легкій промисловості, де можливе, за припущення про повну мобільність факторів виробництва, подвоєння або й потроєння випуску — залежно від сценарію. Також у виграші — виробники меблів, будівельники та, за більшості сценаріїв, виробники електричного устаткування. Натомість може постраждати виробництво машин та устаткування, транспортних засобів, комп`ютерів, електронної та оптичної продукції, якщо сектори не підвищать свою ефективність. Менших, але все ж таки втрат, зазнають фармацевти та транспорт. У разі повного скасування зони вільної Росією також очікується скорочення обсягів зовнішньої торгівлі виробами з деревини (за часткового — плюс зберігається). Але навіть за найгіршого сценарію в Україні очікується приріст добробуту її громадян — негативний вплив рішень Росії повністю знівелює збільшення обсягів торгівлі з ЄС. Причому домогосподарства з кваліфікованішою робочою силою отримують дещо більший виграш.

Автори дослідження наголошували: в роботі йдеться про виключно оцінку наслідків Угоди як інструменту торгівельної політики, наведені розрахунки не враховують інші зміни, які зараз відбуваються в економіці країни. Тому запропоновані оцінки не є прогнозом, але вони дозволяють зважити ризики та переваги, визначити тенденції.

За матеріалами: «День», Володимир БОЙКО, Чернігів — Київ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: