Експерт: Лише 30% громад готові брати відповідальність за свої території

28 травня у Львові відбувся круглий стіл, присвячений самоорганізації населення в умовах реформи місцевого самоврядування

Поки що лише близько 30% місцевих громад готові реально взяти на себе відповідальність за стан справ на своїх територіях. Про це заявив Андрій Крупник, голова ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, 28 травня під час круглого столу у Львові. Захід відбувся за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами Андрія Крупника, щоб грамотно побудувати нову систему місцевого самоврядування, треба зробити діагностику територіальних громад. Контроль органів влади з боку представників громадськості є необхідним, але громада має бути адекватною. “Буває, з вулиці приходить людина й починає “качати” свої права, а сама нічого у своєму житті не зробила й не є фахівцем у цій галузі. Представники громади, які працюють із владою, повинні бути суспільно легітимними, вони мають бути уповноважені громадою запитувати та контролювати”, – пояснив він.

Зі свого боку, Марія Вагіла, заступниця директора департаменту інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю Львівської обладміністрації, розповіла, що на Львівщині до жовтня обговорюватимуть проект закону “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)”. На її думку, щоб закон нормально працював, громада має бути дуже активною та високорозвиненою. “Якщо не буде прописано процедур контролю громадськості за органами місцевого самоврядування, можливостей заміни депутатів або керівників, запровадження цього закону може перетворитися на те, що на місцях ми матимемо владу, узурповану частиною представників органів місцевого самоврядування. Особливо значною ця проблема є в маленьких населених пунктах”, – вважає Марія Вагіла.

Марія Дзюпин, керівник Ресурсного центру ОСН у Львівській області, експерт ІПЦ “Наше право”, вважає, що місцеві програми сприяння розвитку органів самоорганізації населення допоможуть створити механізми та ґрунт для розвитку легітимних ініціатив небайдужої громадськості. Це також є одним із завдань реформи з децентралізації влади на рівні територіальних громад.

Учасники круглого столу підготували низку пропозицій щодо розвитку ОСН:
– ухвалити міську програму сприяння розвитку ОСН на 2015-2017 роки;
– створити у структурі Львівської міської ради спеціалізований підрозділ, який відповідатиме за співпрацю з ОСН;
– запропонувати керівництву Львівської міської ради, Львівської обласної ради й обласної державної адміністрації зорієнтувати власні й інші ЗМІ на цільове висвітлення питань участі громадськості у вирішенні місцевих питань і діяльності ОСН.

Контакти:
ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
(048) 738 68 30
samoorg@ukr.net

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: