Експерт: Економічних засторог для підписання Угоди про асоціацію немає

У Києві відбулася підсумкова прес-конференція проекту “Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування регіонів напередодні підписання угоди про Асоціацію”

Суттєвих засторог економічного характеру для непідписання Угоди про асоціацію України з ЄС не було. Про це заявив Ігор Бураковський, директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, 20 грудня під час прес-конференції в Києві. Захід провів Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень у межах проекту “Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування регіонів напередодні підписання угоди про Асоціацію”, який було реалізовано спільно з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, другою робочою групою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства й Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

“Питання підписання чи непідписання асоціації з ЄС належить до тих, що визначають архітектуру економічної політики держави в довгостроковому періоді. Важливість цього питання мала би змусити осіб, від яких залежить прийняття важливих рішень, максимально врахувати економічну складову й відмежуватися від надмірного волюнтаризму чи політизації”, – сказав Ігор Бураковський. “Якщо є інтерес у проведенні додаткових досліджень, такі дослідження можна провести, але знову ж таки – необхідно проводити ґрунтовний аналіз, дотримуючись наукової методології. Будь-яка політизація чи необґрунтовані висновки тут є неприпустимими”, – наголосив він.

Зі свого боку, Віктор Гречин, експерт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, висловив розчарування тим, що Угоди про асоціацію не підписали на саміті у Вільнюсі. “У переважній більшості очікування громадськості в регіонах з приводу запланованого підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС були найпозитивнішими. Більшість експертів, представників бізнесу й держслужбовців розуміли, що підписання Угоди про асоціацію саме по собі не вирішить наявних економічних проблем, одначе створить таке законодавче й інституційне поле, на якому працювати, займатися бізнесом буде простіше й рентабельніше – через більшу прозорість, створення рівних умов для всіх учасників ринку, зниження монополізації в окремих секторах економіки тощо” – зауважив фахівець. “Базуючись на вибірці з 14 областей, ми можемо зробити висновок про наявність найширшої підтримки підписання Угоди про асоціацію населенням України. Хотілось би, щоб чинні керівники держави цей факт мудро врахували”, – додав він.

“Проведення дискусійних круглих столів у 14 областях засвідчило, що напередодні Вільнюського саміту в регіональних експертних колах переважала думка про економічну доцільність подальшого поглиблення економічної співпраці з Європейським Союзом”, – повідомив Євгеній Романенко, віце-президент Поліського фонду.

Під час дискусій у регіонах експерти дійшли висновку, що найбільший зиск від підписання Угоди про асоціацію та створення Зони вільної торгівлі матимуть споживачі та великий бізнес. Серед безпосередніх переваг найчастіше згадували спрощення доступу вітчизняних виробників на європейські ринки, зростання обсягів експорту до країн ЄС. Регіональні експерти відзначали, що поліпшення інвестиційного клімату стане результатом упровадження прозорих “правил гри” та проведення інституційних реформ на загальнонаціональному рівні. При цьому Зона вільної торгівлі несе для регіональних економік і низку викликів, найбільшим із яких є необхідність модернізації підприємств і впровадження європейських стандартів якості товарів і послуг.

Контакти:
Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень
Євгеній Романенко
068 38 66 054
eugenromananenko@gmail.com

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: