“Сьогодні українська громадськість вже формує порядок денний в Давосі” – Олександр Сушко

16-21 січня у Давосі проходив щорічний Всесвітній економічний форум. Щороку подія збирає сотні представників і представниць урядів, бізнесу, міжнародних та національних організацій, а також громадянського суспільства. У 2022 році Форум було частково присвячено повномасштабному вторгненню росії в Україну, а Джордж Сорос виголосив велику і важливу промову щодо можливих наслідків нової фази цієї війни як для світової економіки, так і для політичного майбутнього Європи та світу.

Цьогорічний же Форум було присвячено Україні та війні з росією не опосередковано, а прямо. Лідери та лідерки урядів, що послідовно підтримують Україну у боротьбі за нашу суверенність і незалежність, у своїх виступах наголошували на потребі збільшувати військову та економічну підтримку зараз, а в майбутньому допомагати Україні в процесі повоєнної відбудови. Представники ж України формували нові партнерства та домовленості, що допомагатимуть України вистояти у війні, перемогти та зберегти демократичний устрій.

Серед представників громадянського суспільства, які взяли участь у Форумі цього року, були й виконавчий директор фонду “Відродження” Олександр Сушко і його заступниця Інна Підлуська.

Для них обох – це вже не перший візит у Давос та участь у Форумі. Олександр Сушко поділився своїми враженнями та думками з приводу того, як змінився Всесвітній економічний форум та як українське громадянське суспільство використовує цей майданчик для просування України.

“Давос, і його Всесвітній економічний форум довгий час сприймався в Україні крізь призму культури закритого доступу і стилю luxury: мовляв, там збираються мільярдери і лідери великих держав, щоб кулуарно, у вузькому колі обраних осіб «перетирати» глобальні справи та ділити прибутки. Мільярдери і політики не зникли, однак майданчик Давосу вочевидь «демократизується».

З відходом росіян грубого марнославства тут поменшало, однак сприйняття «білого бейджа», що дає допуск на всі заходи ВЕФ, як дорогої забавки, перепустки в глобальну еліту, подекуди збереглось.

Втім паралельно виросла культура «нового Давосу»: інклюзивна, заснована на відкритому доступі, зі зростаючою роллю громадянського суспільства, малого і середнього бізнесу, зі значно меншим фактором «фінансового порогу». 

По суті, сьогодні представники середнього класу, громадськості, можуть долучитись до формування порядку денного ВЕФ через систему паралельних заходів із вільним або спрощеним доступом: достатньо бути цікавими, і на ваш захід імовірно завітають представники великої політики та бізнесу з усього світу.

Що й очевидно траплялось цього року з численними українськими заходами Давосу, яких було кілька десятків, переважно зосереджені в Українському домі — спільному майданчику, організованому українським бізнесом спільно з державою.

При цьому помітно зросла видима присутність українського громадянського суспільства як на основній, так і на додаткових сценах ВЕФ. Нобелівська лауреатка Олександра Матвійчук виступала на «основній сцені», разом з лідерами держав і глобальних громадських організацій, в тому числі з Президентом Open Society Foundations Марком Маллох-Брауном.

Українські громадські лідери розповідали про злочини російської війни, збирали кошти на допомогу Збройним Силам, обговорювали принципи відбудови і відновлення України з погляду у майбутнє.”

Олександр Сушко

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: