Ефективність використання бюджетних коштів – під прицілом громадськості

Директор БФ “Місцева ініціатива” Юрій Звеліндовський опублікував статтю в межах проекту "Моніторинг ефективності реалізації обраних регіональних програм Одеської області"

Директор БФ “Місцева ініціатива” Юрій Звеліндовський опублікував статтю в межах проекту “Моніторинг ефективності реалізації обраних регіональних програм Одеської області”. Проект підтримує програма “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Ефективність використання бюджетних коштів – під прицілом громадськості
Юрій Звеліндовський

Після прийняття 24 серпня 1991 року Верховною радою УРСР Акту незалежності України та після підтримки цього Акту 1 грудня 1991 року народом на всеукраїнському референдумі, Україна отримала політичну незалежність, але одночасно з тим опинилась в енергетичній залежності. На той час обсяг споживання енергоресурсів в Україні значно перевищував можливості по видобутку та виробництву енергоносіїв. Енергоємність Української економіки створювала для України значний потенціал для впровадження енергозберігаючих заходів, а залежність нашої держави від постачання енергоносіїв з інших країн повинна була спонукати нас нарощувати видобуток власних ресурсів та одночасно приділяти увагу розвитку альтернативних джерел енергії.

В Одеському регіоні значною мірою вдалося забезпечити реалізацію потенціалу енергозбереження, зниження енергоємності валового внутрішнього продукту шляхом створення організаційних, економічних, науково-технічних та інших умов.

Одним із важливих факторів для подальшого розвитку системи енергозбереження є ухвалення на рівні області програмних документів, спрямованих на створення сприятливих умов для розвитку цього елементу та подальше його впровадження у містах Одеської області. Саме такий документ – Регіональна програма енергоефективності Одеської області на 2010-2014 роки був ухвалений рішенням Одеської обласної ради у 2010 р.

Проте, незважаючи на те, що з початку реалізації Програми пройшло вже більш ніж три роки ефективність від її діяльності Одеська область не відчула. Окрім цього, під прикриттям Постанови КМУ № 243 від 01 березня 2010 р. «Про затвердження Державної цільової економічної програми енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 роки» в Одеській області розпочалося масове відчудження земель сільськогосподарського призначення для будівництва приватними структурами сонячних електростанцій. Приватні структури в с свою чергу, за допомогою сонячних електростанцій будуть виробляти та постачати в електричні мережі електроенергію та отримуватимуть за рахунок так званого «зеленого тарифу» за 1 кВт електричної енергії приблизно від 5,00 до 8,00 грн. При цьому, що побутові споживачі на сьогодні сплачують не більш ніж 1,00 грн за 1 кВт електроенергії. Тобто можна припустити, що різниця, а мова йде про десятки мільйонів гривень щомісячно, буде покриватись за рахунок платників податків. Така ситуація ставить під суттєву загрозу виконання Програми, яка отримує досить вагому частку із бюджету України і ставить хрест на майбутніх проектах, які здебільшого спрямовані на сферу ЖКГ та бюджетні підприємства. Вже сьогодні проявляється суттєве напруження у стосунках між органами місцевого самоврядування Одеської області та підприємцями, які, користуючись нагодою, збагачують себе і це в свою чергу ускладнює процес отримання коштів для реалізації соціально значущих проектів.

Тому необхідне запровадження системного моніторингу виконання Програми з боку представників громадськості, обговорення його результатів на публічних заходах, представлення звіту про стан виконання Програми для представників владних структур.

Визначити, якою насправді є політика щодо реалізації Регіональної програми енергоефективності Одеської області на 2010-2014 роки, вирішив БФ «Місцева ініціатива» за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, через проведення громадської експертизи, що може стати корисним для застосування НДО в інших регіонах України для забезпечення процесу моніторингу виконання аналогічних Програм.

Контакти:
БФ “Місцева ініціатива”
(048) 794 26 46
bfmiodessa@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: