Ефективність антикорупційної політики на Чернігівщині залишається під питанням

Іван Сікора, консультант Чернігівського обласного осередку ВМГО “Демократичні перетворення України”, опублікував статтю за підсумками антикорупційного моніторингу в Чернігові. Матеріал підготовано в межах проекту “Громадська варта”, який підтримує програма “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Ефективність антикорупційної політики на Чернігівщині залишається під питанням
Іван Сікора

06 листопада 2013 року на провідному Чернігівському телеканалі «Дитинець» вийшов в ефір один із сюжетів документального фільму «Громадська Варта Чернігівщини: у фокусі антикорупційна політика». Фільм виготовлений в рамках реалізації проекту «Громадська варта: здійснення громадського контролю за реалізацією міської антикорупційної політики у місті Чернігові та Чернігівській області» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Фільм присвячено реалізації антикорупційної політики в м. Чернігові та Чернігівській області.

Показаний на телеканалі сюжет фільму стосується напевно найбільш гучної та показової справи в 2012 році – так званої справи «Тойота мера». Справа пов’язана із ознаками неналежного виконання антикорупційного законодавства з боку міського голови Чернігова. Корупційний ризик полягав у факті конфлікту інтересів, що пов’язаний із суміщенням посади міського голови та голови громадської організації, яка передала міській раді для потреб міського голови автомобіль «Тойота Камрі». Напевно тільки «випадковим» збігом обставин можна пояснити отримання земельної ділянки в Чернігові та недоплатою до міського бюджету 630 тис. грн. податків ТОВ «Автомобільна компанія «Сівер-Авто», яка власне і пожертвувала автомобіль «Тойота Камрі» (орієнтовна вартість 425 тис. грн.) обласній громадській організації Спілка ветеранів-афганців. До останнього часу, цю громадську організацію очолював міський голова. Зараз цю поважну громадську організацію очолює заступник міського голови. Під час проведення власного розслідування в рамках проекту «Громадська варта», були отримані цікаві пояснення у справі «Тойота мера» з боку заступника міського голови С.Віхрова.

Оскільки належної реакції на корупційний ризик не було отримано від правоохоронних органів, небайдужий чернігівський громадський діяч Олександр Гашпар вирішив подати до суду на міського голову з метою довести незаконність його дій. Цим він створив напевно перший в Україні прецедент подібного відстоювання прав місцевої громади в рамках забезпечення дотримання норм антикорупційного законодавства.

Після 2-х судових засідань 25.09.2012 року Деснянський районний адміністративний суд Чернігова на чолі із суддею Жук М.І. повністю задовольнив позов О.Гашпара до Чернігівського міського голови про визнання протиправними дій Чернігівського міського голови Соколова О.В. щодо суміщення з 10.11.2010 року посади Голови Чернігівського обласного відділення Українського союзу ветеранів Афганістану як таких, що суперечать вимогам ст. 12 ч.4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Водночас, 6 грудня 2012 р. Київський апеляційний адміністративний суд скасував рішення Деснянського районного адміністративного суду Чернігова в рамках апеляційної скарги Чернігівського міського голови О.Соколова. Позивач О.Гашпар оскаржив рішення Київського апеляційного адміністративного суду до Вищого адміністративного суду України. Однак, за існуючою інформацією, вже більше 9 місяців, попри клопотання позивача О.Гашпара,, розгляд справи не призначається.

Повну версію документального фільму «Громадська Варта Чернігівщини: у фокусі антикорупційна політика», в якому окрім справи «Тойота мера», представлені також результати розслідування справ із ознаками корупційних ризиків «Будівництва автозаправка на Бобровиці» та «Таксі для Облради» можна переглянути в YouTube за цим посиланням.

Контакти:
Чернігівський обласний осередок
ВМГО “Демократичні перетворення України”
Іван Сікора
project55@ukr.net

Цей матеріал підготовано за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Думки та погляди, наведені в ньому, належать його автору й не обов’язково відображають позицію фонду.

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: