Джордж Сорос: «Створення Європейського інституту мистецтва і культури ромів допоможе змінити ставлення до ромського народу»

Коментар Джорджа Сороса з нагоди відкриття Європейського інституту мистецтва і культури ромів.

Photo - http://www.coe.int

Я та мої фонди розпочали опікуватися питаннями ромського народу на початку 1980-х років. Коли ми розпочали цю роботу, більшість ромів проживали у Східній Європі, яка на той час все ще перебувала під комуністичним правлінням. Умови не були добрими. На жаль, після падіння Берлінської стіни становище ромів у суспільстві та ставлення до них більшості населення ще більше погіршилося.  Багато успішних ромів перебувають під тиском, який змушує їх приховувати свою етнічну ідентичність. Декого сприймають як неромів, що дозволяє уникнути клеймування, однак негативний стереотип, який превалює у суспільстві в цілому, залишається незмінним. Негативні стереотипи, пов’язані з ромами, небезпечні не тільки для ромів, але й для усіх нас. Політичні партії правого крила, які виступають проти ромів, – це партії, що виступають проти відкритого суспільства.

Тридцять років тому, коли ми взялися за справу ромського народу, це був найгірший випадок ізоляції і дискримінації за етнічною ознакою. Ґрунтуючись на 30-річному досвіді, ми прийшли до висновку, що ситуація не зміниться на краще, допоки роми не будуть спроможні стати головними захисниками себе.

Отже, тепер ми концентруємо наші зусилля на тому, щоб надати їм можливість це зробити. У рамках цих зусиль мої фонди виділили університетські стипендії для тисяч молодих ромів. У результаті цього сформувалася невелика, але добре освічена ромська еліта, яка визнає свою ромську самобутність та перетворилася на найбільш ефективного захисника свого народу. З її допомогою нам вдалося переконати Європейський Союз затвердити політику у сфері захисту інтересів ромів та виділити значний бюджет на її фінансування.

На жаль, реалізація політики розпочалася не так давно, щоб принести відчутне покращення умов життя ромського народу та ставлення до них більшості населення. Криза біженців також погіршила стан ромів, оскільки це відволікло увагу від їх тяжкого становища і зменшило підтримку, яка їм надавалася.

Саме тому я вважаю, що створення ERIAC – Європейського інституту мистецтва і культури ромів – є надзвичайно важливим. ERIAC має активну підтримку з боку широкого кола інтелектуалів ромського народу, які об’єдналися навколо «Альянсу за ERIAC». Деякі з них підтримуються моїми фондами, інші повністю незалежні.

Всі вони  розуміють, що формування гордого усвідомлення ромським народом своєї самобутності та сильного почуття власної гідності є надзвичайно важливим – офіційні програми та політика інтеграції недостатні для того, щоб подолати глибоко вкорінену ворожість і расизм, спрямовані проти ромського народу. Є наміри у рамках ERIAC створити академію, у якій ромські художники, артисти, письменники, філологи, історики, продюсери засобів масової інформації та інші працюватимуть, роблячи свій внесок до збереження, відновлення і подальшого розвитку ромської культури, ідентичності та самоповаги.

Я вважаю, що існування та успішний розвиток ERIAC допоможе змінити ставлення до ромського народу тих, хто це усвідомить. Я створив багато організацій і ще більшій кількості надав підтримку. Я знаю із власного досвіду, що створення організації породжує додаткові виклики. Створення цієї організації було особливо складним завданням.  

Отже, я хочу подякувати тим, завдяки кому ми є тут сьогодні: генеральному секретарю Ягланду та Раді Європи, усім членам «Альянсу за ERIAC»; а також усім захисникам ромського народу та тим, хто підтримує ромів, які зробили цей день можливим. Також я хотів би подякувати статс-міністру Міністерства закордонних справ Фередативної Республіки Німеччина Міхаелю Роту та урядові Німеччини, а також відзначити ту провідну роль, яку вони відіграли, запропонувавши зробити Берлін домом для ERIAC. Я сподіваюся, що інші уряди візьмуть з них приклад. Європейська комісія ще не була безпосередньо залучена до цієї діяльності, але вона була відкрита до пошуку шляхів підтримки ERIAC, і я вдячний за це також. Мої фонди залишаються відданими цій справі і я сподіваюся, що інші приватні філантропічні організації приєднаються до цієї справи.

Я бажаю ERIAC великих успіхів.

Виступ з нагоди відкриття Європейського інституту мистецтва і культури рома

Берлін, Німеччина, 8 червня 2017 року 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: