Україна має переглянути свої підходи до наркополітики

Україна має переглянути свої підходи до наркополітики в бік більш гуманних та ефективних. До такого висновку прийшли провідні українські та міжнародні експерти, а також чиновники, під час публічної дискусії «Розмова про наркополітику//Drugpolicy Talk». Під час заходу відбулось обговорення офіційної позиції України щодо принципів реформування вітчизняної наркополітики напередодні участі української делегації у Спеціальній Сесії Генеральної Асамблеї ООН з наркотиків у квітні 2016 року.

Україна має переглянути свої підходи до наркополітики в бік більш гуманних та ефективних. До такого висновку прийшли провідні українські та міжнародні експерти, а також чиновники, під час публічної дискусії «Розмова про наркополітику//Drugpolicy Talk». Під час заходу відбулось обговорення офіційної позиції України щодо принципів реформування вітчизняної наркополітики напередодні участі української делегації у Спеціальній Сесії Генеральної Асамблеї ООН з наркотиків у квітні 2016 року.

Під час дискусії Олександр Квіташвілі, Міністр охорони здоров`я Українизаявив: «Одним із головних завдань МОЗ у цій сфері є забезпечення доступності лікарських засобів, які містять наркотичні та психотропні речовини, для пацієнтів, які їх потребують. Окрім того,  актуальним є питання декриміналізації споживачів наркотиків, які зберігають їх в незначній кількості без мети збуту. Адже наразі в Україні, на відміну від розвинутих країн світу, передбачений невиправдано високий рівень кримінальної відповідальності за незначні розміри наркотичних речовин, що зберігаються для власного використання».

Професор Мішель Казачкін, представник Глобальної комісії з наркополітики, у своїй доповіді зазначив, що ефективність національної наркополітики має визначатись не обсягами вилучених правоохооронцями наркотичних речовин,  а показниками доступності нарковмісних препаратів для населення, статистикою захворюваності на ВІЛ/СНІД та інші захворювання. Професор Казачкін закликав чиновників та громадянських активістів мобілізувати зусилля для активної участі України у  Спеціальнії Сесії ГенАсамблеї ООН з наркотиків, адже зараз у світової спільноти є шанс змінити світовий вектор наркополітики та припинити нарешті війну з наркотиками, яка велась останні 50 років, та довела свою неефективність.

Надмірна зарегульованість медичного обігу контрольованих препаратів призводить до суттєво обмеженого доступу до необхідних ліків для пацієнтів, які потребують знеболення, пацієнтів з психічними розладами та залежністю. Обмеження доступності до контрольованих лікарських засобів можна кваліфікувати як порушення прав людини за ознакою стану здоров’я. За даними Міжнародного комітету по контролю за наркотиками, Україна має у 20 разів менші показники споживання нарковмісних обезболюючих препаратів ніж у Європі, і у 10 разів менші, ніж загалом у світі. «Це означає, що наші люди страждають від болю і їхнє право на якісну медичну допомогу порушується», вважає Олег Дзісяк, т.в.о. голови Державної служби контролю за наркотиками. Чиновник переконаний, що зусилля правоохоронних органів мають бути спрямовані не на боротьбу з наркозалежними людьми, та переслідування лікарів, які виписують підконтрольні препарати, а на організований наркобізнес. «Ми повинні перестати ставитись до пацієнтів, які потребують знеболення, а також до людей, з діагнозом наркоманія, як до злочинців. Це люди, які в першу чергу потребують нашої підтримки та ефективного лікування», – вважає Дзісяк.

Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного Фонду «Відродження» переконаний, що Україна має нарешті переглянути підходи до державної наркополітики. «Неефективна та репресивна наркополітика, яку українська держава реалізовувала протягом останніх десятиліть, мала наслідком ріст епідемій соціально-небезпечних хвороб, кримінальне переслідування десятків тисяч людей, чиєю єдиною провиною є їхня залежність, а також неефективно витрачені мільйони гривень платників податків. Українська наркополітика має повернутись обличчям до людини – до її права на життя, здоров’я та людську гідність», – заявив Бистрицький.

Сергій Дмитрієв, священник УПЦ (КП), який має 12-річний досвід служіння в лікарні та допомоги невиліковно хворим людям, вважає, що доступність обезболюючих препаратів для усіх, хто їх потребує, це можливість зберегти людську гідність в час тяжкого випробування хворобою«Хворобу не можна вважати покаранням за гріхи. Церква завжди прагнула полегшити страждання кожної людини, підтримати її, та надати можливість піти з цього світу у мирі з собою та Богом», – сказав Дмитрієв.

Представники Коаліції громадських організацій «З повагою до людської гідності», яка виступила організатором дискусії, у тексті Спільної позиції щодо впровадження гуманної наркополітики наголошують на необхідності балансу державної наркополітики між забезпеченням доступу до психоактивних речовин в медичних та наукових цілях та заходами з протидії їх незаконному обігу. 

Контактна особа: 

Анастасія Безверха,

Медіа-координаторка програмної ініціативи «Громадське Здоров’я»

Міжнародного Фонду «Відродження»

067 4465330, karabashi@gmail.com

Facebook-подія «Розмова про наркополітику//Drugpolicy Talk»

Facebook-сторінка Коаліції «З повагою до людської гідності»

Текст «Єдиної позиції щодо впровадження гуманної наркополітики» учасників Коаліції «З повагою до людської гідності» 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: