Досвід ВНЗ щодо роботи зі студентами, які прибули з АР Крим та зони АТО

В інформаційному центрі ЄС (2 поверх) наукової бібліотеки ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України» (м.Суми) в межах реалізації проекту «Адвокація права на освіту внутрішньо переміщених осіб в сумських ВНЗ» відбувся круглий стіл на тему «Досвід ВНЗ щодо роботи зі студентами, які прибули із АР Крим та зони АТО». Проект реалізується ГО «Рада молодих вчених» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

В інформаційному центрі ЄС наукової бібліотеки ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України» (м.Суми) в межах реалізації проекту «Адвокація права на освіту внутрішньо переміщених осіб в сумських ВНЗ» відбувся круглий стіл на тему «Досвід ВНЗ щодо роботи зі студентами, які прибули із АР Крим та зони АТО». Проект реалізується ГО «Рада молодих вчених» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Учасниками круглого столу стали проректори та представники психологічних служб всіх ВНЗ м. Суми: Сумського національного аграрного університету (СНАУ), ДВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ» (УАБС НБУ), Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка (СумДПУ), Сумського державного університету (СумДУ). Присутніми також були Башкатова Ірина Василівна – головний спеціаліст Департаменту освіти і науки Сумської ОДА та начальник департаменту соціального захисту населення в м. Суми – Масік Тетяна Олександрівна. Окрім того, на захід були запрошені представники ЗМІ – Сумської державної теле-радіо компанії, прес-служби міської ради та представник студентського телебачення Z.tv.

В ході заходу були обговорені проблеми, з якими студенти – ВПО звертались за допомогою до адміністрації ВНЗ чи психологічних служб. Було зазначено, що однією з проблем є недостатня поінформованість щодо законодавчої бази у питаннях захисту даної групи осіб. Також була визначена проблема недостатності матеріального забезпечення студентів та труднощі у працевлаштуванні. У багатьох ВНЗ м. Суми студенти-ВПО забезпечені безкоштовним проживанням у гуртожитках. Наприклад, СНАУ забезпечує студентів-ВПО продуктами харчування. Представники СумДУ зазначили, що багато студентів, які прибули із зони АТО та АР Крим навчаються за рахунок державних коштів. В СмДПУ для роботи зі студентами – переселенцями проводяться спільні заходи, що включають в себе перегляд фільмів, літературні вечори, творчу терапію, що дозволяє студентам відволіктись від проблем та налагодити стосунки у колективі. Варто також зазначити, що на базі УАБС НБУ та СумДУ працюють юридичні клініки, які готові допомагати студентам-переселенцям не тільки у юридичних питаннях.

В м. Суми існує практика створення благодійних організацій, кошти яких спрямовуються на фінансування навчання студентів – ВПО.

Зазначимо, що такий захід за участю представників адміністрацій всіх ВНЗ м Суми проходив вперше. Він дозволив обмінятись досвідом та налагодити зв’язки між проректорами та психологічними службами ВНЗ, що позитивно впливатиме на вирішення проблем студентів-переселенців спільними силами. Окрім того, учасники круглого столу отримали корисну інформацію щодо законодавчих актів, що регулюють питання реєстрації ВПО та виплати їм матеріальної допомоги.  

Начальник управління соціального захисту населення, Масік Тетяна Олександрівна, наголосила на тому, що існує Єдина інформаційна база даних про взятих на облік вимушених переселенців. Громадяни, які звертаються до органів соціального захисту, отримують довідку і, вже потім мають право на грошову допомогу. Це стосується і студентів, які протягом 6 місяців можуть отримувати матеріальну допомогу в розмірі 442 грн. Також, Тетяна Масік звернула увагу на те, що місцеві органи соціального захисту завжди готові до співпраці і надають відповідні консультації особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Тетяна Олександрівна також надала інформацію щодо розроблених Міністерством соціальної політики України «Дорожніх карт» для вирішення проблем людей, переміщених в межах країни.

Окрім того, Башкатова Ірина Василівна надала інформацію щодо алгоритму дій переселенців у разі необхідності матеріальної допомоги, надала контакти організацій, які допомагають переселеним особам відновити документи, отримати довідку ВПО, працевлаштуватись, отримати медичну допомогу тощо.

Представникам всіх ВНЗ були надані анкети для опитування студентів – ВПО, які були розроблені ГО «Рада молодих вчених». За результатами анкетування буде проведено ще одну зустріч, під час якої планується обговорити шляхи вирішення виявлених проблем.

Метою проекту «Адвокація права на освіту внутрішньо переміщених осіб в сумських ВНЗ», що здійснюється ГО «Рада молодих вчених» за підтримки Програмної ініціатви Демократична практика Міжнародного фонду «Відродження» є виявлення та вирішення проблем (матеріальних, соціально-психологічних, побутових, фінансових та ін.), що виникають у ВПО, які навчаються у ВНЗ м. Суми.

Контакти: Сапожнікова М. В., sapozhnikova.m.v@gmail.com, +38 (099) 783 43 99

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: