Досвід Великої Британії з розвитку системи безоплатної правової допомоги

На порталі "Правовий простір" опубліковано матеріал Оксани Пастух про надання безоплатної правової допомоги у Великій Британії

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Оксани Пастух про надання безоплатної правової допомоги у Великій Британії. Розвиток безоплатної правової допомоги в Україні підтримує програма “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Досвід Великої Британії з розвитку системи безоплатної правової допомоги
Оксана Пастух

Більше 70 років громадські організації Великобританії займаються наданням безоплатної правової допомоги. В Україні цей процес розпочався у 2006 році. Але успіхи, яких досягли вітчизняні правозахисники за 7 років, британців вражають.

Серед доповідачів навчального семінару «Розбудова сталої системи надання безоплатної правової допомоги», який 27-28 листопада проходив у Києві під егідою Міжнародного Фонду «Відродження», є Піп Сальвадор-Джонс, директор Бюро Громадських Послуг у Лондоні (Великобританія).

– В Англії та Уельсі, які є частинами Королівства, працюють 360 Бюро громадських послуг, – розповіла пані Сальвадор-Джонс. – В цих організаціях на постійній основі, тобто за зарплатні і на повний робочий день, працюють 6,5 тисяч співробітників, які залучають до своєї діяльності більше 22 тисяч волонтерів. Рівень цих організації достатньо високий. Кожні 3 роки Національна Асоціація Бюро громадських послуг проводить аудит надання послуг громадянам згідно з затвердженими стандартами. Для громадян з 2002 року працює веб-сайт, де можна знайти відповідь на будь-яке питання, отримати допомогу чи консультацію. Головне питання, над яким працюють громадські організації у Об’єднаному Королівстві, це – яким чином спільними зусиллями розбудувати систему, яка б боролася б з бідністю. Цей підхід дозволяє представити проблему у такому ракурсі, щоб виробити ефективний варіант її рішення. Кожне таке рішення має задовольняти потреби громади та влади.

У якості приклада доповідачка навела ситуацію з реформою соціального забезпечення, яка триває у Англії та Уельсі і має досить негативні наслідки для багатьох мешканців. Це стосується, перш за все, громадян, доходи яких знизилися і які не можуть знайти собі кращу роботу та продовжувати сплачувати за соціальне житло, яке вони орендують у міської влади. Таким чином, біля 17 тисяч громадян не можуть сплачувати за житло, накопичують борги. Одночасно влада почала виселяти боржників. Маємо замкнуте коло: люди залишаються без житла, стають безхатченками, влада залишається без доходів від орендарів та має клопіт з людьми без житла. Зі слів пані Сальвадор-Джонс, цій проблемі біля 3-х років. Весь цей час Бюро намагається звести до мінімуму проблеми суспільства й влади, донести до влади, що кожне рішення веде за собою купу наслідків. Бюро публічно захищає людей, яких виселили, доводить не обґрунтованість рішень міської влади, шукає в межах закону варіанти виходу з кризи.

Наразі в Україні 42 громадські організації у 20 областях за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» утворили мережу Центрів правової інформації та консультації, які надають безоплатну правову допомогу вразливим верствам населення. Досвід в усіх різний: хтось працює більше 10 років, хтось знедавна, але усі разом та кожен окремо роблять велику справу – вони змінюють країну, змінюють свідомість людей, надаючи бідним шанс скористатись правом на юридичну допомогу. На теперішньому етапі Центри у співпраці з органами місцевого самоврядування створюють сталу систему безоплатної правової допомоги у малих та великих містах, у селах та селищах.

– Щоб досягти того рівня правової та іншої допомоги з боку громадських організацій Великобританії знадобилося 74 роки, – поділилася враженнями від досвіду роботи колег з України пані Сальвадор-Джонс. – Я дивлюсь на ваші здобутки, на те, як і що ви робите зараз і можу впевнено казати, що завдяки технічним засобам, яких в нас десятиліття тому не було, завдяки досвіду партнерів, ви будете рухатись у перед набагато швидше.

Контакти:
“Правовий простір”
uapravokherson@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: