Досвід екологічної політики країн ЄС запроваджуватимуть і в Україні

У Києві відбувся експертний семінар “Оцінка Робочою групою 3 (РГ3) Форуму громадянського суспільства (ФГС) Східного Партнерства (СП) реформи екологічної політики у 6 країнах-партнерах”

24-25 червня в Києві відбувся експертний семінар “Оцінка Робочою групою 3 Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства реформи екологічної політики у 6 країнах-партнерах”. Захід організувала Всеукраїнська екологічна громадська організація “Мама-86” спільно з Фондом імені Фридриха Еберта за підтримки Європейської Комісії, Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження” та Посольства Республіки Польща.

Учасники з 6 країн-партнерів ЄС, а також представники міжнародних громадських організацій обговорили реформи екологічної політики в Азербайджані, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдові й Україні в межах співпраці з Європейським Союзом.

У ЄС обов’язковість інтеграції екологічної політики закріплено законодавчо та забезпечено такими горизонтальними інструментами, як оцінка впливу на довкілля, стратегічна екологічна оцінка, участь громадськості у процесі прийняття екологічно вагомих рішень, доступ до інформації й екологічна звітність у вигляді відповідних Директив. На виконання рекомендацій Другого ФГС РГ3 виступає за належне застосування цих горизонтальних інструментів у країнах-партнерах ЄС, що, у свою чергу, має сприяти наскрізному врахуванню екологічних вимог у політиці секторів економіки, регіональній і місцевій політиці розвитку, та спричинити перехід до “зеленої економіки”.

Окремі сесії було присвячено обміну інформацією щодо запровадження в країнах положень Оргуської конвенції (Конвенція ЄЕК ООН “Про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень і доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля”), Конвенції ЕСПОО (Конвенція ЄЕК ООН “Про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті”) і протоколів до них.

Крім того, експерти зробили доповіді про Флагманську ініціативу з охорони довкілля – щодо створення в країнах-партнерах Спільної екологічної інформаційної системи (СЕІС), сумісної з системою ЄС. Перетворення розрізнених даних в інформацію для прийняття рішень – це обов’язкова здатність сучасної системи державного екологічного урядування, яка дає можливість вимірювати вплив на довкілля та визначити ефективність тих чи інших інструментів політики для зменшення втрат навколишнього природного середовища. На думку експертів, тільки за допомогою повноцінної системи обліку та вимірювання можна результативно займатися “озелененням” економіки.

Сесія, присвячена темі “Зелена економіка”, дозволила учасникам дізнатися більше про глобальний контекст реформ для сталого розвитку, зокрема про підготовку до Всесвітнього саміту “Ріо+20”, де ця тема має бути однією з основних у контексті скорочення бідності. На замовлення Єврокомісії група експертів підготувала спеціальний звіт “Можливості та шляхи стимулювання “зеленої” економіки в країнах Східного Партнерства”, який буде представлено 7 липня у Брюсселі.

“Головною метою семінару було досягти домовленості між експертами від відповідних робочих груп національних платформ СП про проведення спільної оцінки впровадження екологічної складової Східного Партнерства через призму здійснення реформи екологічної політики й урядування в 6 країнах-партнерах ЄС”, – сказала Ганна Голубовська-Онісімова, координатор Робочої групи, президент ВЕГО “Мама-86”.

Вона розповіла про методологію, яку було взято за основу для цієї роботи. Цю методологію розробив Всесвітній фонд дикої природи (WWF) і Фонд імені Гайнриха Бьоля (HBF) 2009 року для оцінки екологічної складової Планів дій країн-партнерів у рамках співпраці з ЄС. Звіт має бути представлено на Третьому Форумі громадянського муспільства в Познані наприкінці листопаду.

Контакти:
ВЕГО “Мама-86”, Ганна Голубовська-Онісімова, anna@mama-86.org.ua
Європейська програма, Дарина Наконечна, nakonechna@irf.kiev.ua

***

Мета Європейської програми – сприяти європейській інтеграції України шляхом фінансової й експертної підтримки громадських ініціатив.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: