Доступ до генпланів у Запорізькій області: ситуація невтішна

Жодне місто Запорізької області не надало громадськості доступу до свого генерального плану

Жодне місто Запорізької області не надало громадськості доступу до свого генерального плану. Про це йшлося 1 березня під час презентації результатів моніторингу доступності генпланів. Моніторинг у Запорізькій області здійснював Запорізький благодійний фонд “Оберіг”. Всеукраїнський моніторинг координує Східноукраїнський центр громадських ініціатив за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Учасники нагадали, що закон “Про регулювання містобудівної діяльності” зобов’язує міські ради розміщувати генплани на власних сайтах. Проте в області цієї вимоги дотримується лише міська рада Запоріжжя, яка розмістила на своїй веб-сторінці дві сторінки вступної частини генплану й основне креслення. У міськраді стверджують, що з рештою матеріалів документа також можна ознайомитися, але у приміщенні міської ради. Чиновники обіцяють показати все, крім 2-го тому пояснювальної записки генплану, доступ до якої обмежено грифом “Для службового користування”. У цьому документі міститься інформація про стан довкілля й еколого-містобудівні заходи з його оздоровлення.

“Ситуація з засекреченням екологічної інформації в генплані Запоріжжя прямо суперечить ст. 50 Конституції України, яка забороняє обмежувати доступ громадян до такої інформації”, – наголосив голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимир Щербаченко.

Генплан Молочанська перебуває під грифом “Таємно”. А на генплан Бердянська накладено одразу два грифи обмеження доступу – “Таємно” та “Для службового користування”.

Міська рада Приморська запрошує охочих ознайомитися з генпланом до свого приміщення. У Вільнянській міській раді теж декларують можливість ознайомитися з генпланом, проте сам документ перебуває під грифом “Для службового користування”. В Енергодарі генплану ще не затвердили, але розроблено його з використанням матеріалів з обмеженим доступом.

З Гуляйполя, Дніпрорудного й Оріхова повідомили, що містобудівна документація зберігається в райдержадміністраціях. У Токмаці генплан застарілий, і надавати детальну інформацію про нього відмовились. У Василівці генплан лише розробляють. Немає генпланів і в Мелітополі й Пологах. У Кам’янці-Дніпровській інформаційний запит про надання генплану взагалі проігнорували.

Крім того, під час презентації мешканці острова Хортиця розповіли, про те як їхні селища “викреслили” з попереднього й нового генплану Запоріжжя. Люди вже декілька років живуть в очікуванні ліквідації своїх сіл. За словами мешканців, місцева влада займатися їхньою проблемою вперто не хоче, а вирішити долю населених пунктів може лише Верховна Рада.

Контакти:
Східноукраїнський центр громадських ініціатив
Аліна Бондар
099 932 36 73
bondar.alina21@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: