Донеччина є лідером за кількістю ОСББ в Україні

У Донецьку відбулася I Міжрегіональна конференція “Житлова стратегія Південно-Східного партнерства”

У Донецькій області створено найбільшу кількість ОСББ – майже 30% від їх загальної кількості в Україні. Про це заявила Ольга Соловей, в.о. директора департаменту ЖКГ Донецької обладміністрації, під час I Міжрегіональної конференції “Житлова стратегія Південно-Східного партнерства”, яка відбулася 5 листопада в Донецьку. Захід провела Асоціація “Власники житлових будинків Мелітополя” спільно з Ресурсним центром ОСББ Донецької області за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами Ольги Соловей, основне завдання ОСББ сьогодні – перебороти споживацьку ментальність власників житла, змусити їх усвідомити, що, крім них самих, ніхто не буде піклуватися про їхнє майно.

Зі свого боку, голова Ресурсного центру ОСББ Донецької області Ігор Захаревич наголосив, що житлова сфера є однією з тих галузей, де відчувається вплив стану економіки на конкретну особу, а також стратегічно важливим показником економічного зростання країни.

Депутат Донецької обласної ради Олександр Аліпов переконаний, що держава не повинна втручатися в управління жителями своєю власністю. За його словами, ніхто не говорить, що ОСББ – це панацея від усіх бід, але це одне з реальних утворень, за допомогою якого можна зберегти житловий фонд і знайти ефективного власника. Тоді послуги будуть доступними за вартістю та якістю. Альтернативи цьому шляху немає, що доводить світовий досвід. При цьому, на думку Олександра Аліпова, процес створення ОСББ гальмують пасивність населення, відсутність системної роз’яснювальної роботи з боку органів місцевого самоврядування та недосконала нормативно-правова база.

Директор департаменту ЖКГ та будівництва Запорізької ОДА Максим Шахов відзначив, що пріоритетним завданням у житловій сфері сьогодні є врегулювання проблем власності в багатоквартирному будинку й питання, пов’язані з управлінням будинком.

Депутат Запорізької обласної ради, голова Громадської ради при Запорізькій ОДА Олександр Бабич наголосив, що для успішного реформування ЖКГ потрібне партнерство активної громади, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади.

Катерина Акула, голова Громадської ради при виконкомі Запорізької міської ради, розповіла, що з червня по серпень 2013 року комітет із питань ЖКГ провів на базі районних адміністрацій міста 8 семінарів інформаційного характеру щодо основ створення ОСББ, який мали можливість відвідати всі охочі. А з вересня працює програма підтримки Громадською радою всіх ініціативних людей, які бажають створити в своєму будинку ОСББ (інформаційна допомога, допомога у проведенні організаційних та установчих зборів, оформлення необхідних документів тощо). Також, за її словами, у департаменті ЖКГ Запорізької міської ради окремо буде софрмовано команду фахівців із роботи з ОСББ та ЖБК. Цей відділ буде працювати як ресурсний центр. Також триває робота над програмою підтримки та розвитку ОСББ в Запоріжжі на 2014-2015 роки (спільно з громадськістю).

Катерина Акула наголосила: щоб співпраця з органами влади щодо підтримки та розвитку ОСББ стала продуктивною, потрібно не тільки створити інформаційний простір, а й створити певні умови, за яких мешканці не боялись би брати на себе відповідальність за своє житло, а влада чітко виконувала свої обіцянки.

Микола Піляєв, член Громадської ради при Держпідприємництва, відзначив, що найбільш ефективним регулювання сфери ЖКГ буде тільки тоді, коли власник сам управляє своїм нерухомим майном, причому не тільки власною квартирою, а й усім будинком в цілому. На думку експерта, щоб прискорити вирішення проблем, які виникають у будинках, ОСББ повинні мати вибір із приватних керівних компаній, тих, хто надає послуги з утримання житла. При цьому в жодному разі не можна допускати монополії на ринку ЖКГ – як державної, так і приватної, тому що якість послуг з обслуговування житлового фонду напряму залежить від конкурентного ринку у сфері ЖКГ, а також готовності власників брати на себе відповідальність за управління своїм житлом.
 
З успішним досвідом проведення адвокаційних кампаній, спрямованих на захист прав співвласників багатоквартирних будинків, ознайомив учасників конференції заступник голови Асоціації “Власники житлових будинків Мелітополя” Володимир Даниленко. Перша кампанія стосувалася відмови ОСББ (ЖБК) Мелітополя від колективних договорів на тепло- / водопостачання та переходу мешканців відповідних будинків на індивідуальні договори. Кампанія тривала майже рік і завершилася успішно. Зараз аналогічна кампанія проходить у Луганську та Білій Церкві. Друга адвокаційна кампанія стосується боротьби за виключення багатоквартирних будинків Мелітополя з “Реєстру будівель і споруд, що перебувають у комунальній власності”. За словами Володимира Даниленка, співвласники багатоквартирних будинків цілком законно вважають ці будинки своєю спільною власністю, а не власністю територіальної громади міста, тому домагаються офіційного визнання цього факту посадовцями. Боротьба триває.

Під час конференції між Ресурсними центрами Донецької та Запорізької областей було підписано міжрегіональну угоду. Керівники Ресурсних центрів зазначили, що це потрібно, по-перше, для обміну досвідом і налагодження дієвих двосторонніх зв’язків, а по друге – для спільної роботи над удосконаленням і розвитком Ресурсних центрів Південно-Східного регіону.

Учасники конференції прийняли рішення делегувати представників від кожного регіону для участі у круглому столі “Великі можливості Південно-Східного партнерства”, який найближчим часом пройде на території Запорізької області. Під час заходу буде розроблено план стратегії спільних дій і допрацьовано резолюцію конференції.

Контакти:
Асоціація “Власники житлових будинків Мелітополя”
Ірина Сінделі
(0619) 43 26 59
MelitopolOsbb@mail.ru

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: