Донбас-Україна. Порядок денний

5 липня 2015 року в Слов'янську відбувся форум "Донбас-Україна. Порядок денний". Громадськість, влада і міжнародні партнери спільними зусиллями шукали способи вирішення актуальних проблем Донецької та Луганської областей. Нагадаємо, що 5 липня Слов’янськ святкував річницю з дня визволення від сепаратистів. Учасників форуму місто зустріло сонцем, а проводжало дощем.

5 липня 2015 року в Слов’янську відбувся форум “Донбас-Україна. Порядок денний”. Громадськість, влада і міжнародні партнери спільними зусиллями шукали способи вирішення актуальних проблем Донецької та Луганської областей. Нагадаємо, що 5 липня Слов’янськ святкував річницю з дня визволення від сепаратистів. Учасників форуму місто зустріло сонцем, а проводжало дощем.

Панель бізнесу, що працювала у межах форуму, розглянула ключові інструменти європейської програми підтримки малого і середнього бізнесу і погодились у їх необхідності як на всеукраїнському, так і на місцевому рівнях. ЄС зараз не проти і шанси Україна має – це плюс, однак чи готові ми до цього – це знак питання.

Учасники бізнес-панелі ознайомились із результатами дослідження про готовність українських банків та інших фінансових інститутів бути посередниками в підтримці малого і середнього бізнесу. Попри те, що таку підтримку вони зараз не здійснюють, таке бажання у них є. Більше того, вони хотіли б поговорити, але немає з ким.

Було вирішено, що потрібно налагодити повноцінний діалог між уповноваженими органами, які займаються відновленням і розвитком Донбасу, та усіма зацікавленими сторонами, які б могли допомогти такому розвитку. Інших шансів розвивати тут ефективну зайнятість немає. За умов обмеженого ринку найманої праці та обмежених можливостей, малий і середній бізнес – понад усе.

Однією з винесених рекомендацій стало приведення у відповідність українського законодавства, особливо господарського кодексу. Також необхідно легалізувати ті фінансові інструменти, які працюють, особливо гарантування боргових зобов’язань. Варто створити спеціальні економічні умови для започаткування малого і середнього бізнесу у Донбасі. Разом з цим, тут потрібно обережно розглядати питання пільг, кредитної лінії, яка б давала можливість отримувати не більше 15%.

Необхідно скоординувати усі можливі міжнародні та вітчизняні ресурси для створення єдиного інформаційного ресурсу, де було б чітко і лаконічно прописані усі можливості донорської та іншої фінансової і ресурсної підтримки малого і середнього бізнесу. Зараз є започатковані непогані локальні проекти, які дозволять створити необхідний ресурс, який покаже бізнесу все, що є у нас, якщо чогось немає, де можна взяти. Таким чином ми зможемо побудувати класну бізнес-стратегію, бо без цього успішного бізнесу не буде. Учасники форуму не підтримують ідею безповоротної фінансової допомоги, бо це власне і не є бізнес, це є соціальна програма.

Панель децентралізації показала, що головним інструментом децентралізації є калькулятор. Громадяни повинні вирахувати ті умови, за яких отримають економічно ефективну громаду, яка буде надавати базовий рівень послуг своїм жителям. Громада повинна знати, скільки у неї та її громади-сусідки дітей, скільки коштів виділяється державою на 1 дитину і 1 школу, та зрештою, скільки буде таких шкіл.

Після спілкування з представниками Уряду, яких до участі у форумі залучив Центр підтримки реформи при КМУ, учасники форуму зрозуміли, що все повинні робити самостійно. Хочете мати ефективні громади, долучайтесь, спілкуйтеся між собою, об’єднуйтесь, пропонуйте перспективний план розвитку і робіть. Уряду за вас нічого не буде роботи, що власне не так і погано, на думку учасників форуму, головне, щоб не заважав.

Громади Донеччини отримали собі хороших порадників і партнерів, принаймні так було заявлено зі сцени, в особі Першого заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ В’ячеслава Негоди; Голови Державної казначейської служби Тетяни Слюз, в особі експерта Юрія Ганущака та Керівника місцевого офісу реформ Сергія Попова. Вищевказані представники публічно запевнили, що всіляко допомагатимуть громадам Донеччини у ефективному самоврядуванні.

Громади, які хочуть отримувати якісні послуги, повинні навчитися розуміти місцевий бюджет: як він планується та витрачається. Якщо громадяни не розумітимуть бюджету, його «розумітимуть» інші.

У фонді регіонального розвитку держави є 3,5 млрд. грн. для тих громад, які об’єднаються в першу чергу. Наразі біля 100 громад планують об’єднатися за умовами, які передбачені планом фонду. За умов такого об’єднання, на 1 громаду припадає 35 млн. грн. Процес запущений, питання тільки у тому, хто отримає ці кошти. Максим Лациба, співкоординатор Центру підтримки реформ, порадив громадам не ловити гав, а швиденько готувати проекти, подавати їх через обласну адміністрацію і забирати гроші, поки їх не забрали інші області.

У межах блоку по ЗМІ та громадських організаціях, говорили про стандарти журналістики в умовах військового конфлікту. Проблема – важлива, і стосується не тільки журналістського ком’юніті, а й всього суспільства, оскільки порушення стандартів – це порушення техніки безпеки. Шлях вирішення проблеми лежить через саморегуляцію медіа-спільноти. Сьогоднішні розмови – це дуже хороший крок до створення безстрокової онлайн-платформи, яка б об’єднала журналістів регіону для обміну досвідом і саморегуляції. Київська експертна спільнота обіцяє допомагати, але життєздатність платформи буде залежати від журналістів Донбасу.

Валентин Красноперов, координатор руху «Сильні громади Донеччини», повідомив наприкінці форуму, що протягом наступного тижня у Києві буде організована прес-конференція. На ній розкажуть про напрацювання у межах форуму, способи їх використання та обговорять ряд проблемних питань, які актуалізувались під час проведення форуму у Слов’янську.

Вдячні усім, хто був долучений до процесу підготовки форуму та його проведення. Це – ГО «Центр UA», Центр Підтримки Реформ при КМУ, ГО «Український центр незалежних політичних досліджень», Проект «Громадяни в дії», ІСАР «Єднання», Культурна ініціатива «Вавілон 13», ГО «Крим SOS», ГО «Донбас SOS», ГО «Восток SOS», CIPE (Center for International Private Enterprise), Міжнародний центр перспективних досліджень, БФ «З країни в Україну», ГО «Донецький прес-клуб», Культурна ініціатива «Вільна хата», Культурна ініціатива «Теплиця».

Центр підтримки реформ при КМУ діє за сприяння Міжнародного фонду «Відродження».

Контакти: Анна Козаченко, прес-служба Центру підтримки реформ при КМУ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: