Домашнє насильство породжують стереотипи й безкарність

Головні причини домашнього насильства – стереотипи й безкарність, а неможливість скасувати соціальні виплати не дає змоги ефективно боротися з цим явищем

Головні причини домашнього насильства – стереотипи й безкарність, а неможливість скасувати соціальні виплати не дає змоги ефективно боротися з цим явищем. Про це заявили учасники круглих столів “Допомога потерпілим від насильства в сім’ї”, що відбулися в селах Білозерщини (Херсонська область). Заходи провів Білозерський районний осередок ХОМГО “Молодіжний центр регіонального розвитку” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Про економічну взаємозалежність жертви та кривдника розповіла фахівець із соціальної роботи в селі Чорнобаївка Світлана Тарасенко: “Якби жінки були більш незалежні та самореалізовані в житті (мали б роботу, гідну заробітну плату), то випадків домашнього насильства було б менше. Адже часто жінки, які опинилися в такій ситуації, економічно залежні від свого кривдника, вони ведуть домашнє господарство та виховують дітей, житло перебуває у спільній власності чи належить чоловікові. Таким жінкам потрібна допомога фахівців – і психолога, і соціального працівника, і юриста. Є потреба у виїзних консультаціях психолога”.

Про необхідність більш суворого покарання для кривдника заявив дільничний інспектор міліції Віталій Опихайленко: “У більшості випадків потерпілі від домашнього насильства самі сплачують штраф за свого кривдника. Тому покарання у вигляді штрафу не веде до виправлення кривдника чи хоча б усвідомлення ним своєї провини. Зважаючи на це, жінки лише у крайніх випадках звертаються по допомогу до дільничних інспекторів”.

Сільський голова Східного Богдан Мацула відзначив роль міліції у протидії насильству в сім’ях: “На території сільської ради проживають 400 сімей. Це порівняно небагато, і ми знаємо, хто і як живе. Випадки домашнього насильства трапляються дуже рідко, і переважно це ті самі неблагополучні сім’ї. Слід зауважити, що однією з головних причин насильства в сім’ї є законодавчо неврегульована безкарність кривдників. У більшості випадків потерпають діти, а кривдниками є батьки-алкоголіки. Сільська рада та соціальний працівник не мають достатніх повноважень, щоб уплинути на таких людей, а дільничний інспектор працює в декількох селах і у Східне приїжджає рідко. Щоб навести правопорядок, дільничний має перебувати в селі постійно та проводити не тільки роботу з кривдниками, а й профілактичні заходи – як із батьками, так і з дітьми”.

Секретарка Киселівської сільської ради Оксана Урсал розповіла: “У нашій практиці випадки домашнього насильства трапляються переважно в неблагополучних сім’ях. Батьки отримують соціальні виплати на дітей, проте зовсім не займаються їх вихованням і не створюють умов для їх розвитку. Люди дуже добре знають свої права, коли йдеться про призначення матеріальної допомоги, і забувають про свої батьківські обов’язки. Наше законодавство настільки лояльне до батьків, що на місцях ми не маємо на них майже ніякого впливу. Разом з учителями ми можемо тільки запросити недобросовісних батьків на адміністративну комісію та присоромити, але вони ігнорують такі запрошення, і тому на початковому етапі, коли насильству можна було б запобігти, ми нічого вдіяти не можемо”.

Фахівець із соціальної роботи в селі Токарівка Ольга Кузнєцова поділилася своїм досвідом: “У сільській місцевості соціальна допомога на дітей, допомога матерям-одиначкам – це ледь не головний і не єдиний дохід сім’ї, тим паче неблагополучної. Тому стало частою практикою, коли молодь не укладає шлюбів і при народженні дитини матері присвоюють статус одиначки. Вислови “треба народити дитину, щоб придбати телевізор чи зробити ремонт” уже не викликають у суспільстві обурення: люди звикають, це стає нормою. У такому суспільстві й домашнє насильство стає нормою, і передусім воно стосується дітей. Чи можна трактувати невиконання батьківських обов’язків як насильство в сім’ї? Коли діти недоїдають, не мають елементарних побутових умов і не можуть повноцінно розвиватися? Соціальні служби багато працюють у цьому напрямі, але вони не мають достатніх повноважень, щоб уплинути на таких батьків. Адже, згідно з законодавством, позбавлення батьківських прав і вилучення дитини – це крайній метод. Треба виховувати батьків і намагатися зберегти біологічну сім’ю. А це зробити важко, коли не працюють інструменти контролю за цільовим використанням соціальних допомог (попередження, призупинення виплати)”.

Про роль громади у вирішенні проблеми насильства в сім’ї розповіла фахівець із соціальної роботи в селі Дніпровське Тетяна Змієвська: “У нашому селі про сім’ї, де трапляються випадки насильства, знають і соціальні працівники, і працівники сільської ради, і громадські помічники дільничних. Навіть якщо жінка не звертається по допомогу, про це стає відомо від сусідів і родичів потерпілої. Ми намагаємося допомогти таким людям, і важливу роль у вирішенні цих проблем відіграє залучення всієї громади. Був випадок, коли жінка втекла з дому, вона не мала грошей на їжу, не мала житла, не мала грошей на залізничний квиток, щоб повернутися до батьків. Добре, що в нашому селі зберігся гуртожиток для працівників місцевої агрофірми й жінці тимчасово надали кімнату. Працівники сільської ради збирали гроші на квиток і теплий одяг. У результаті вона поїхала до батьків і там влаштувала своє життя. Це історія зі щасливим кінцем, який залежав від багатьох чинників – від взаємодії та злагодженої роботи держслужб, від розуміння та підтримки агрофірми, від допомоги з боку громади”.

Учасники круглого столу домовилися координувати роботу місцевих державних установ і громадських організацій для інформування потерпілих від домашнього насильства шляхом поширення інформаційних матеріалів і розміщення плакатів із контактними даними Центру правової інформації та консультацій.

Відтепер у 17 сільських радах, фельдшерських пунктах, навчальних закладах, бібліотеках і пунктах охорони громадського порядку жителі 24 сіл і селищ зможуть отримати необхідну інформацію про допомогу у випадках домашнього насильства.

Контакти:
Білозерський районний осередок
ХОМГО “Молодіжний центр регіонального розвитку”
Елла Петренко
(05547) 33 768
066 420 34 18
mcrr-bilozerka@i.ua

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: